Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Güzellik ve bakım alanında sürekli yenilikler getirilirken epilasyon alanına gelen en modern yeniliklerden bir tanesi de lazer epilasyondur.

Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hem kadın hem erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen lazer epilasyon ile ilgili akıllarda bazı sorularda oluşmaktadır. Biz bu yazımızda hamilelikte lazer epilasyon konusu ile ilgili detayları sizinle paylaşmak istedik. Ancak öncelikle lazer epilasyonun ne olduğunu bakalım. İşte hamilelikte lazer epilasyon ile ilgili tüm detaylar...

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon vücudumuzdaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesidir. Deri içerisindeki kıl kökünü yakar siyah madde melanin pigmentini yok eder. 1990'lı yılların sonlarına doğru kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Farklı dalga boylarına sahip farklı lazer türleri de bulunmaktadır. Lazer epilasyon işlemi kliniklerde uygulanmaya başlanmış olsa da günümüzde bu iş için üretilmiş olan araçlarla evlerimize kadar girmiştir.

Hamilelikte Lazer Epilasyon

Hamilelik dönemlerinde hormonların da etkisiyle istenmeyen kıllar da yaşanan artış anne adaylarını rahatsız edebilmektedir. Bu kılların çoğunluğu doğum sonrasında kendiliğinden yok olmaktadır. Bu sebeple anne adaylarının epilasyonun işlemleri daha rahat olması için doğum sonrasını beklemeleri daha mantıklı olur.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı: Hamilelik döneminde yapılacak olan lazer epilasyon hamilelik döneminde artış gösteren kıllarda ters etki yaratabilmektedir. Kılları daha da güçlendirip kalıcı hale getirebilir ve epilasyon işlemini daha da zorlaştırabilir.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı: Uzmanlara göre hamilelikte yapılan lazer epilasyon işleminin bebeğin sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lazer epilasyonda ışık enerjisi kullanılmaktadır. Çoğunlukla röntgende kullanılan x ışınları ile karıştırılsa da lazer epilasyonda kullanılan ışınların doku içerisinde ilerleme özelliği yoktur. Işınların etkisi birkaç milimetre ile sınırlıdır. Gebelik öncesinde lazer epilasyona başlayan kişi kendi isteği kapsamında uygulamayı devam ettirebilir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz ters etki riski nedeniyle doğumun beklenmesi ve doğumdan sonra devam edilmesi anne için daha doğru bir yol olur.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı: uzmanlara göre hamilelikte lazer epilasyon uygulamasının herhangi bir zararı bulunmasa bile hormonal dengenin bozulmasına bağlı olarak kıllarda yapabileceği ters etki sebebiyle gebelikte lazer epilasyon işlemi çok fazla tercih edilmemesi gerektiği söylenmektedir. Hormonal dengenin bozulması sebebiyle hamilelikte lazer epilasyon yapılması cilt üzerinde lekeler oluşması riskini de arttırmaktadır. Hamilelik döneminde yapılan lazer epilasyon ciltte pigmentasyon bozuklukları yanık ve kıl büyümelerine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Lazer epilasyon konusunda en çok korku duyulan konulardan bir tanesi de hamilelikte genital bölgeye lazer epilasyon işleme uygulanmasıdır. Lazer epilasyonun rahme veya yumurtalıklara zarar vererek bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceği veya kısırlık sorununa yol açabileceği gibi inançlar mevcuttur. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi lazer epilasyon işlemi sadece birkaç milimetrelik bir alanı etkilemektedir. Lazer epilasyon ışınlarının rahme veya yumurtalıklara ulaşma imkanı yoktur. Güvenle uygulanabilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR