Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelikte mide yanması ne zaman olur? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanmasına neden olacak yiyecekler neler? İşte tüm bu soruların cevapları haberimizin detayında saklı...

Hamilelik sürecinde yaşanan en yaygın sıkıntılardan biri de, özellikle son aylarda artan mide yanmaları…

Hamilelikte mide yanması neden olur?

Hamilelikte yaşanan mide yanması (reflü) şikayetlerinin temel sebebi, hamilelik sürecindeki hormon değişimleridir. Hamilelikte artan ve asıl işlevi rahimdeki düz kasları gevşetmek olan progesteron hormonu, aynı zamanda mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın da gevşemesine neden olur ve bu sayede mide asidinin yukarı kaçarak göğüs kemiğinden genize kadar olan bölgede hissedilen yanmaya sebebiyet verir.

Hamilelikte mide yanması ne zaman olur?

Hamileliğin ilk dönemlerinde yükselmeye başlayan progesteron hormonu ile reflü şikayetlerine hamileliğin ilk aylarında rastlamak mümkündür. Ancak bebeğin rahimle birlikte büyüyerek iç organlara baskı yapmaya başladığı son aylarda (20. Haftadan sonra) mide de sıkıştığından dolayı, mide yanması sorunu ile daha sık karşılaşılabilir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Hamilelikte mide yanması şikayeti sık olmaya başladıysa, öncelikle beslenme düzeni gözden geçirilmelidir. Günde 2-3 öğün yemektense, sık aralarla ve küçük porsiyonlarla yemek hem mide yanması riskini önler, hem de hamileliğe bağlı diğer şikayetleri azaltır. Ayrıca yemek yerken de yavaşça ve iyi çiğneyerek yemeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte mide yanmasına neden olan yiyecekler:

  • Kahve
  • Çikolata
  • Asitli içecekler
  • Limon, sirke, hardal gibi asitli gıdalar ve çok asitli meyveler
  • Sosis ve sucuk gibi işlenmiş etler
  • Çok baharatlı yiyecekler
  • Çok yağlı yemekler ve kızartmalar

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın