Hamilelikte Kasıklar Neden Ağrır? Nasıl Geçer?

Gebelikte kasık ağrısı özellikle 6 ay civarında görülür ve anneyi zorlar. Peki, neden kasıklar ağrır ve nasıl geçer?

Hamilelikte Kasıklar Neden Ağrır? Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasıklar neden ağrır? Hamilelikteki kasık ağrıları nasıl geçer? Gelin soruların cevabına birlikte bakalım.

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI

Gebelik döneminde anne adayının rahmi içerisinde gelişen bebek gerek hacim gerek de ağırlık olarak anne adayını zorlamaktadır. Bebeğin karın içerisinde büyüdüğü vakitlerde daha çok yaşanan kasık ağrıları, rahim ağzında bebeğe yer açılması biçiminde de yorumlanabilir. Bebeğin büyümesi olarak bakıldığı vakit gerçekte iyi bir hale işaret eden bir halmiş gibi görünse de bazı tehlikeli ağrılar anne adayını ve bebeğe riske sokabilmektedir. Onun için bu gibi şikayetlerde geç kalınmadan hekime gitmek çok önemlidir.
Genellikle gebeliğin 2. trimesterında yani ikinci üç aylık aşamasında karşılaşılan bu hal anne karnındaki bebeğin büyümesi ve bedenin doğuma hazırlanması gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır. Şiddetli ve tehlikeli olmadığı müddetçe gebelikte normal görülen kasık ağrıları, gebelikte karın ağrıları ile aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

Bebek sahibi olmadan evvel pelvis bölgesinde yer alan rahim, bebeğin meydana gelmesi ile beraber yavaşça büyür çevresindeki organlarda iterek baskı yapar. Rahmi yerine sabit kılan bağların gerilmeye başlaması kasık sancılarını birlikte getirecektir. İlk gebeliklerini yaşayacak olan anne adaylarında daha erken aylarda oluşan kasık ağrılarının sebeplerini ise kısaca şu biçimde açıklayabiliriz: Gaz meydana gelmesi ve kabızlık, rahimde baskı ve bebeğin büyümesi ve yuvarlak bağdır.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri