Gözleri ovuşturmak göz çevresindeki kırışıklıkları arttırmakla birlikte yorgunlukta, uyku geldiğinde ya da gözler kaşındığında tepkisel olarak gözlerimizi ovuşturur ve ya kaşırız. Bu durum da yüzümüzde olumsuz etkilere sebebiyet vererek yüzümüzde kırışıklıklar oluşmasına neden olacaktır.

YAŞLI GÖRÜNME NEDENİ

Gözlerinizin etrafındaki deri çok ince ve hassas olduğu için göz etrafınızdaki deriyi ileri geri ovar biçimde hareket ettirmek, çizgilerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Yaşınızdan daha büyük ve olgun görünmek istemiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçerek başlayabilirsiniz. Önemli olan yüzünüzdeki kırışıklıkların daha fazla belirginleşmesini önlemektir. Göz ovuşturmak sadece göz etrafımıza zarar vermekle kalmaz gözümüzün iç tabakasını bile tahriş etmeye yetebilir. Bu durumda bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz cilt güzelliğiniz için büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. 

Ortalama olarak günde 3 fincandandaha fazla kahve ve türevi tüketmek vücutta mevcut olan kortizol seviyesini fazlasıyla arttırarak sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek stres hormonu (kortizol) yaşlanma hızını artırarak cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olmaktadır. Kahve bunların yanında içeriğinde vücutta susuzluğa sebep olacak etkileriyle de bilinmektedir.