Ergenliği yaşamaya başlamış her bireyin en büyük sorunlarından biri olan gözenekler, yaş almaya başladıkça genişleme gösterebilir. Yüz bölgesinin sıkı olmaması, sarkmaların ve kırışıklıkların başlamış olması gibi pek çok sebep gözeneklerin büyümesi için yeterlidir. Gözenek problemi, can sıkıcı bir cilt problemi olarak kabul edilebilir. Eğer ilaçla tedavi olmayı istemiyorsanız, bazı losyonlar, nemlendirici kremler ve gözenek küçültücü ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin piyasada bol miktarda bulunduğu da göz önüne alınırsa, en iyi ürünü nasıl seçeceğinizi düşünmeniz de normaldir. Burada önemli olan, cilt tipinizi bilmeniz ve buna göre ürünleri seçmenizdir. Ayrıca, ürünlerin içerisinde kimyasal ürün olmamasına dikkat etmenizde gerekir. Yalnız, kozmetik mağazalarında doğal ya da bitkisel ürünleri bulabilmek oldukça zor olduğundan, içeriğinde en az kimyasal ürüne sahip olan ürünü seçmek daha doğru olacaktır. Eğer, gözeneklerinizi evde, kendi imkanlarınız dahilinde küçültmek istiyorsanız bazı öneriler sunulabilir.

Burun üzerindeki deri çok ince bir tabaka halinde olduğu için burun üzerinde bulunan bu noktacıklar güneş ışığına maruz kaldığınızda daha fazla büyüyecek ve cildinizde istenmeyen kötü bir görüntü olarak belireceklerdir.Özellikle alnınız ve burnunuzun oluşturduğu bölge fazla nemli olduğu için güneş kremi sürerken çok dikkatli olmanız gerekir bunun nedeni ise güneş kreminin nemli bölgelerdeki gözeneklere dolarak kötü bir görüntüye sebep olmasından kaynaklanmaktadır.

GÖZENEK SIKILAŞTIRICI DOĞAL MASKE TARİFİ

MALZEMELER

2 tane limon

1 adet soda

1 tutamdan biraz az tuz

YAPILIŞI

Limonu kabuklarından sıyırıp bir kaba alın üzerine sade sodayı dökerek karıştırın karıştırdıktan sonra blender yardımıyla kabınızın içerisindeki tüm malzemeyi küçük parçalar haline gelecek şekilde ezin.