Göz Tansiyonu Nedir? Kimlerde Görülür?

Sabahları başınızda bir ağrı, televizyon ya da bilgisayara bakarken göz çevresinde oluşan ağrı ve daha fazlası varsa dikkat etmelisiniz . Göz tansiyonu nedir? Kimlerde görülür ?

Göz Tansiyonu Nedir? Kimlerde Görülür?

Halk arasında “karasu” ismiyler bilinmekte olan glokom, öbür ismiyle göz tansiyonu, çoğunlukla belirti göstermeden sinsice ilerleyen yaygın bir göz hastalığıdır. Detayları nedir?

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastaların büyük çoğunluğu herhangi bir belirti görmezken gizlice ilerleyen bir hastalıktır. Erken zamanda kimi hastalarda sabahları oluşan baş ağrıları,ara ara bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında görülen ağrı, vb. belirtiler ortaya çıkabilir.

Aile üyelerinde görülen glokom hastalığı, ileri yaşlarda görülen şeker hastalığı, miyopi, uzun zamanlı kortizon tedavisi, göz yaralanmaları ve migren glokom riskini artırır. Göz tansiyonu , her yaştan insanda görülebilir. Fakat, 40 yaşın üstündeki insanlarda daha sıklıkla görülmesinden dolayı bu hastaların yılda bir defa göz tansiyonu kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri  için sssayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri