Stresli ve yoğun iş yaşantısı, hayatın zorlukları, genetik etkenler, yetersiz beslenme, uykusuzluk, kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanılması, yorgunluk ve ilerleyen yaş göz altlarının solgun, cansız görünmesine neden olabilir.Peki, göz altı morlukları nasıl geçer? İşte detaylar haberimizde...

SALATALIK

Pek çok film sahnesinde gördüğümüz gibi uyandığımızda göz altlarımız solgun ve morarmış ise bir tane salatalığı dilimleyip gözümüzün üzerine koymamız yeterli. Göz kapaklarımızda 15 dakika beklettiğimiz salatalıklar gözaltı morluklarını tamamen silecektir.

LİMON VE DOMATES SUYU

Yarım limon ve yarım domatesin suyunu sıkın ve akşamları uyumadan önce bir pamuk yardımıyla göz altlarına sürün. Geri kalan karışımı ağzı kapalı bir cam kavanozda saklayın. Bu uygulamayı bir hafta boyunca yaptığınızda gözaltı morluklarından kurtulacaksınız.

ELMA SUYU VE TÜRK KAHVESİ

Yarım elmayı rendeleyin ve suyunu sıkın. İçine 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir parça gazlı bezin içine koyun ve bunu göz kapaklarınızda 15 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamayı 2 günde bir kez yapabilirsiniz.

PATATES

Patatesi dilimleyin ve göz kapaklarınıza koyup 15 dakika bekletin. Her akşam bu uygulamayı yaparak kısa süre içinde gözaltı morluklarından kurtulabilirsiniz.

ÇAY

Çayın gözaltı morlukları ve şişmelerini gidermedeki etkisini hemen herkes bilir. Bu bakımdan sallama poşet çayları ve demlediğimiz normal çayları atmamakta fayda var. Demleme çayın içine pamuk bandırıp bu pamuğu göz kapaklarında bekletmek ya da poşet çaylarını göz kapaklarında bekletmek suretiyle gözaltı morluklarından kurtulabilirsiniz.

YEŞİL ÇAY

Tıpkı siyah çay gibi yeşil çay da gözaltı morluklarında iyileştirici rol oynar. Hatta yeşil çayın içeriği siyah çaydan çok daha kaliteli ve faydalı olduğundan gözaltı morluklarını tedavide de yeşil çayın siyah çaydan daha etkili olduğunu söylemek mümkündür.

KİVİ

Göz altı morlukları gidermede etkili olan doğal besinlerden birisi de kividir. Kiviyi dilimleyip gözlerinizin üzerine, göz kapaklarına ve göz altlarına gelecek şekilde yerleştirip 10-15 dakika bekletin.

BUHAR

Bir kovaya ya da genişçe bir tasa kaynar su koyun ve yüzünüzü onun buharına tutun. Bu sayede gözaltı şişlikleri, morlukları azalır ve ciltteki gözenekler de açılır.

SOĞUK SU VE BUZ

Haftada 2-3 kez göz altlarınıza soğuk su ya da buz parçası ile kompres yapın. Bu şekilde gözler rahatlar, gözaltı morluklarının görünümü hafifler.

Gözaltında morluk oluşmaması için alınacak önlemler

Protein, vitamin, mineral, kalsiyum ve demir açısından yeterli ve dengeli beslenin.

Düzenli olarak beslenin ve özellikle de kahvaltıyı kesinlikle atlamamak gerekiyor.

Günde en az 7 saat uyuyun.

Çok ağır makyaj yapmaktan kaçının. Bu sayede cildinizdeki gözeneklerin hava almasına yardım edebilirsiniz.

Makyaj öncesinde mutlaka gözaltlarınıza da nemlendirici sürün.

Akşamları uyumadan önce gözaltı kremi, nemlendiricisi kullanın. Gözaltı kremleriniz mutlaka A, C, E Vitamini ve retinol içermelidir.

Tüm vücudun ve dolayısıyla da cildin sağlıklı olmasının temel şartı her gün bolca su içilmesidir. Her gün en az 2 litre su içerek vücuttaki toksinleri atmak, gözaltı morluklarından da kurtulmak mümkün.

Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında durmayın, küçük molalar verin.

Gözaltı morlukları vücutta biriken toksinlerin görünür hale gelmesidir. Bu bakımdan sigara, alkol ve kahve tüketimini kısıtlamanız gerekiyor.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın