Eğer bu kış yeterli yağış alınmazsa yaz aylarında su sıkıntısı yaşama ihtimalimiz var. Hatırlarsanız daha önce ki yıllarda da benzer bir sıkıntı yaşamış, ne yapacağız diye kara kara düşünürken yağış olmuştu da barajlarımız dolmuştu. Aslında ne yapacağız diye düşünmektense , bireysel olarak yapacağımız su tasarrufu planları ile hem susuz kalmayız hem de ev ekonomisine katkı sağlamış oluruz.

SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?

BANYODA SU TASARRUFU

Suyu daha iyi püskürten, ekonomik duş baslıklarını tercih etmek de bir başka önlem. 

TIRAŞ OLURKEN SU TASARRUFU

Tıraş bıçağınızı durulamak için, tıpası kapatılmamış bir lavaboda akarsuyun altına tutmak yerine, tıpalı lavaboya biraz su koyun. Eğer bir kişi günde bir kez ortalama uç dakika boyunca suyu kapatmadan tıraş olursa, yılda 10 m3 su harcar.

DİŞLERİ FIRÇALARKEN SU TASARRUFU 

Fırçalarken musluğu acık tutmanız gerekmez. Başlamadan önce diş fırçanızı ıslatın ve ağzınızı çalkalamak için bir bardak su kullanın. 

TUVALETLERDE SU TASARRUFU 

Tuvalet rezervuarınızdaki su sızıntılarını mutlaka önleyin ve gereksiz yere sifonu çekmeyin. Sızıntı yapan su depoları ve akıtma sistemleri, her gün binlerce litre suyu boşa, harcayabilecekleri için, derhal tamir edilmelidir. Depoya koyulan yiyecek renklendirici, tuvalette sızıntı olup olmadığını gösterecektir.

 

ÇAMAŞIR YIKARKEN SU TASARRUFU

Çamaşır makinesi satın alırken daha az enerji harcayan A sınıfını tercih edin. Haftada bir kez daha az çalışan çamaşır makinesi kullanımıyla yılda 9 m3 su tasarrufu sağlanabilir. Bunlar, eski üstten doldurmalı makinelerden daha az su, enerji ve deterjan kullanırlar.

ELBİSELERİ YIKARKEN SU TASARRUFU

Yük ayarlaması olan çamaşır makineleri, çamaşır yüküne uyacak şekilde ayarlanmalıdır. Makinenizi ayarlayamıyorsanız, mümkünse çamaşırlar makineyi dolduracak miktarda birikinceye kadar bekleyin. 

OTOMATİK BULAŞIK MAKİNELERİ

Su ve enerji tasarruf etmek için bulaşık makineniz dolana kadar bekleyin. 

ELDE BULAŞIK YIKAMAK 

Bulaşıkları akarsuyun altında değil, tıpası kapalı bir lavaboda durulayın.

SEBZELERİNİZİ YIKARKEN

Sebze ve meyveleri önce yarısına kadar su dolu kaba koyup temizleyip sonrasında akar musluk suyunda yıkayın.

İÇME SUYU

Suyu, içilecek kadar soğuması için bolca akıtmanıza gerek kalmaması için buzdolabında bir kap soğuk su saklayın.

TEMİZLİK YAPARKEN SU TASARRUFU

Yaya yollarını, araba girişlerini ve taşlıkları temizlemek için hortum yerine süpürge kullanın.