Kuru buz, karbondioksitin katı yani donmuş halidir. Bir diğer adı karbondioksit karı olarak da bilinen kuru buz yani donmuş karbondioksit, bilinen buzdan çok daha yoğundur. İşte, kuru buz yapımında izlenmesi gereken adımlar…

KURU BUZ YAPIMI

MAZEMELER

Bunun için ihtiyaç duyulacak malzemeler; bir yangın söndürme tüpü, kalın bezden bir torba ve cildinize temas olma ihtimaline karşı teması engelleyici kalın bir eldiven olacaktır. Bununla birlikte kalın bez torbasını yangın söndürme tüpünün ağzına sıkıca bağlayıp ardından tüpü açıp içindeki karbondioksit gazının bez torbaya birikmesi sağlanır.

YAPILIŞI

Karbondioksit, mevcut şartlarda gaz halinde bulunmaktadır. Dolayısıyla kuru buz elde etmek için karbondioksitin önce sıvı haline dönüştürülmesi ve ardından dondurulması gerekmektedir. Karbondioksitin dondurulmasından bahsederken gözünüzün önüne donmuş suda olduğu gibi katı bir madde görünümü gelebilir. Ancak, karbondioksit sıvı haldeyken dondurulduğunda hızlı bir şekilde ve direkt olarak gaz haline geçer. Dolayısıyla gaz hale geçmemesi için oluşturulan sıvının belirli bir kapalı alana püskürtülmesi gerekmektedir. Donmuş karbondioksit zamanla ağırlaşarak tabana doğru çökecektir.