Gül suyunu cilde sağladığı yararlar saymakla bitmiyor. Özellikle gözenekleri sıkılaştırıcı etkisiyle cilde gerginlik hissiyatı veren bu ürünler hem doğal hem de oldukça etkili olmaktadır. Gül suyu makyaj öncesi ve makyaj sonrası da kullanılabildiği gibi içieriğinin temiz olmasından dolayı kadınların vazgeçilmez ürünlerinde bir tanesi oluyor. Özellikle kozmetikçilerde satılan ve şişe içerisinde olan gül suları içeriğinin temiz olmamasından kaynaklı kimyevi maddeleri içeriğinde fazlaca barındırmaktadır. Bu sebeple de içeriğinde doğal maddeler barındrıdığından emin olduğumuz ürünleri kullanmak yada bu ürünü evde kendimiz doğal ürünlerle hazırlamak daha sağlıklı bir seçim olacaktır. İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz gül suyu tarifleri;

DOĞAL GÜL SUYU TARİFİ

MALZEMELER

6 su bardağı kırımızı gül yaprağı

4 su bardağı su

YAPILIŞI

Derin bir tencerenin içine taze gül yapraklarını koyun. Üzerine ılık suyu dökün. Ocakta 15 dakika kaynamaya bırakın. 15 dakikanın sonunda kaynamaya başladığında tencereyi alın ve soğumaya bırakın. Tencere içindeki su soğuduğunda gül yapraklarını süzgeç yardımıyla süzdükten sonra bu içeriği bir cam kaba boşaltarak kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

ALTERNATİF GÜL SUYU TARİFİ

MALZEMELER

Yarım kilo gül yaprağı 

Taze su

YAPILIŞI

Büyük bir tencerenin içine taze gül yapraklarını koyun. Üzerine suyu dökün. Bu işlemi yaptıktan sonra karışımı iyice ezip karıştırın ve bu içeriği cam kaplar içerisine yerleştirmek üzere bir sürahiye alın. Tencere içindeki su soğuduğunda gül yapraklarını süzgeç yardımıyla süzdükten sonra bu içeriği bir cam kaba boşaltarak kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.