DERİ MOBİLYALARDA OLUŞAN ÇİZİKLER

Bir pamuğa veya kulak çubuğuna bebek yağı veya zeytinyağı dökerek çiziklerin olduğu noktalara sürün. Yağın kuruması için 1 saat bekleyin. Eğer hala çizikler görünür haldeyse aynı işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

KILLARI YANLARA DOĞRU AÇILAN DİŞ FIRÇALARI

Tek yapmanız gereken bir kaba kaynar su dökmek ve fırçayı bu suyun içinde sürekli olarak dolaştırmak. Birkaç dakika sonra fırçayı sudan çıkardığınızda o sağa, sola giden fırça kıllarının dümdüz olduğunu göreceksiniz.

DÖKÜM TAVALARINIZI YENİLEYİN

Önce tavayı fırında 180 derece fırında ısıtın. Sonra tava soğuduktan sonra onu iyice yağlayın. Yağı fırçayla tavanın hem içine, hem dışına iyice yedirin. Sonra kağıt bir havlu ile fazla yağı çekin, sadece incecik bir yağ tabakası kalsın. Bu aşamadan sonra önceden 250 dereceye kadar ısttığınız fırına tavayı ters yüz edilmiş şekilde koyun. Yaklaşık 1 saat böyle kaldıktan sonra tavanın fırın içinde soğumasına izin verin. Tavayı çıkardıktan sonra kağıt havlu ile tavayı yeniden iyice silin ve farkı görün.

FIRIN TEPSİSİNDE OLUŞAN ÇİZİKLERDEN KURTULMA

Tek yapmanız gereken tepsinin tabanını kaplayacak şekilde karbonat dökmek ve bir sünger yardımıyla ovmak. Sonrasında su altında iyice durulayıp zeytin yağı dökerek biraz bekletin. Tekrardan durulayıp kullanıma hazır hale getirin.

BIÇAK İZLERİNDEN KURTULMA

Tuz, hatta mümkünse kaya tuzunu kesme tahtasının her yerine serpin. Sonra bol sulu bir limonu ikiye ayırın ve tuz döktüğünüz tahta üzerinde dolaştırın. Sonra durulayıp kurumaya bırakın. Bu kadar basit.

MİKROFİBER KUMAŞLARDA LEKE TEMİZLEME

Beyaz bir süngeri alkole batırın ve lekeli bölgeye sürün. Kuruduktan sonra bir fırçayla bölgeyi iyice temizleyin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

MUTFAK HAVLULARINI YUMUŞATMA

Mutfak havlularınızın ilk günkü gibi yumuşacık kalmasını istiyorsanız onları normal yıkadıktan sonra tuzlu suya bastırıp öyle durulamanız. Farkı göreceksiniz.

PORSELEN TABAKLARDAKİ ÇİZİKLERE VEDA EDİN

Tabağı kaplayacak kadar karbonat döküp bir limonun yarısıyla iyice ovalayın. Kağıt havlu ile sildikten sonra çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz.

BAKIR KAPLARIN TEMİZLENMESİ

Bakır kabınızı bir lavabo içine alın ve üzerine tuz dökün. Bu bölgeye elma sirkesi dökün ve süngerle ovalayın. Aynı işlemi, aynı sırayla tekrar ettikten sonra sirke ve tuz tamamen gidene kadar su altında durulayın. Ve yepyeni bakır kabınıza hoş geldin diyin.