Yağ lekesi oluşur oluşmaz üzerine toz halindeki yapay tatlandırıcıdan dökün ve tüm lekeli bölgeye güzelce yaydırın. Kısa bir süre lekeyi bu şekilde bekletip ardından hemen çamaşır makinesine atın. Tatlandırıcının ve deterjanın etkisi bir araya geldiğinde yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

LEKELERE SÜT MUCİZESİ

Özellikle çikolata ve mürekkep lekelerinde etkili olan sütle leke çıkarmak için giysinizi sütün içine batırın ve 1 gece boyunca bu şekilde bekletin. Bir sonraki gün, çamaşır makinesine atın ve her zamanki gibi yıkama işleminizi tamamlayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

EN ETKİLİ YÖNTEM: TUZLA LEKE GEÇİRME

Eğer yağ lekesi gibi kumaşın hızlıca içine çekebileceği lekeler söz konusuysa, leke oluşur oluşmaz üzerine tuz dökebilir ve lekenin yayılmasını engelleyebilirsiniz mesela.

BEYAZ SİRKE YÖNTEMİ

Beyaz sirke, mutlaka duyduğunuz hatta denediğiniz malzemelerdendir, eminiz. Kıyafetlerin üzerindeki lekeleri beyaz sirkeyle çıkarmak için yapmanız gerekense 1 ölçü oda sıcaklığında suya çeyrek ölçü beyaz sirke koymak ve lekeli bölgeyi bu karışımda en az 30 dakika boyunca bekletmek. Bu sayede istenmeyen lekelerden kolay ve pratik yollardan kurtulmak mümkün olacaktır.