Herhangi bir cam kırıldığında hemen elektrik süpürgesi ile temizlemeye kalkıyoruz ancak büyük cam parçaları elektrik süpürgesinin içine zarar vermektedir.

Bunu yapmamanız gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur ancak katı maddelerle karışmış haldeki sıvıları çektirmeye meyilliyiz kabul edelim. Bu masum gözüken hareket elektriksel bir arızaya neden olabileceği için oldukça tehlikelidir. En iyi ihtimalle makinenin içinde küfe neden olur.

Birkaç kağıt parçası çekmek sorun değil ancak fazlası elektrik süpürgesinin motorunun bozulmasına neden olur.

Kahve makinesinin filtresinde biriken yaş kahveyi yere döktüğünüzde hemen elektrik süpürgesine koşmayın. Çünkü yaş kahve elektrik süpürgesinin borusunu tıkayabilir, motorunu bozabilir, makinenin içinde küf oluşturabilir.

Normal miktarda saçı elektrik süpürgesiyle çekmek sorun yaratmaz ancak aşırı olması durumunda saç telleri boruların tıkanmasına neden olabilir.

Külü elektrik süpürgesine çektirdiğinizde tanecikler süpürgenin arkasından tekrar havaya salınıyor, yani evinize.

Makyaj malzemelerinin de elektrik süpürgesine oldukça zarar vermesinden dolayı bu tür ürünleri süpürgeyle çekmek makinenizin torbasında birikerek zarar veermektedir. Bunun sebebi renkli farların süpürge torbasını boyuyor olmasıdır.