Dudaklar kişiliğiniz ile ilgili pek fazla bilgiler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle büyük ve dolgun dudaklara sahip olan insanlar fazla duygusal olmalarıyla tanınırken duygularını ve isteklerini dışa vuran bir karaktere sahiptirler. Dugularını dışa kolay bir şekilde gösterdiklerinden dolayı oldukça dikkat çeken bir kişilikleri mevcuttur. Bununla birlikte alt dudakları üst dudaklarına nazaran daha dolgun ve çıkık olan kişilerin ortak özelliği neşelerine ve zevklerine fazla düşkün olmalarıdır. Genellikle bu tür insanların yanında mutsuz olmamak mümkün değildir.

Eğer dudaklarınız eşitse yani üst dudak ve alt dudak orantınız mevcut ise bu kişiler dengeli empati kuran ve düşünceli karaktere sahiptir. En önemli özellikleri karşısındaki kişilerin fikirlerine önem veren ve onları dinleyen bir kişiliğe sahip olmalarıdır. Dışarıdan oldukça soğuk ve ciddi görünmelerine rağmen tüm olaylara karşı fazla iyimser olmalarıyla tanınırlar.

İnce dudaklara sahip olna insanlar genelde tek takılmayı ve yalnız kalmayı tercih eden insanlardır. Özellikle herkesle anlaşmak ve uzlaşmak isteyen bu insanlar uzun kavgalardan ve tartışmalardan genellikle hoşlanmazlar.