Dudak Çatlamasının Nedenleri ve Tedavisi

Kış aylarında çok sık karşılaşılan dudak çatlaması, pek hoş karşılanmaz.Kronik dudak çatlakları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Soğuk ve kuru havadan dolayı çatlayan dudakları bitkisel yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Dudak Çatlamasının Nedenleri ve Tedavisi

Kış aylarında çok sık karşılaşılan dudak çatlaması, pek hoş karşılanmaz.Kronik dudak çatlakları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Soğuk ve kuru havadan dolayı çatlayan dudakları bitkisel yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. İşte detaylar...

Dudak Çatlamasının Nedenleri

Kışın soğuk ve kuru hava dudak çatlamasının en belirgin sebebidir. Ayrıca vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlağına sebep olur. Dudak çatlamasının diğer sebepleri şunlardır:

- Kimyasal maddeler

- Alerji

- İlaçlar

- Fiziki hastalıklar

- Aşırı miktarda alınan A vitamini

- Psikolojik nedenler

- Dudakları sık sık yalamak

Dudak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak çatlaması eğer kronikse mutlaka doktorunuza başvurarak çatlamanın asıl nedenini öğrenmelisiniz, başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde tedavi uygulamak esastır.

Su Alımı

Dudak çatlamalarına en çok düzenli olarak su alımı yapılmaması neden olmaktadır. Bunun için sağlıklı oranlarda ve her gün su alımı yapılmalıdır. Su içme isteği olmasa bile su tüketmelisiniz. Susama durumu olduğunda zaten vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için bu sinyali vermektedir. Bunun için düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.

Bal Maskesi

Bal çok etkili doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Hakiki balı parmaklarınızla dudaklarınıza uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin.

Bitkisel Nemlendirici Yağlar

Çatlak dudaklara yağ sürmek en etkili yöntemlerdendir. Yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olan derinin atılmasını sağlarlar.

 

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri