Dudak Çatlamasının Nedenleri

Kış aylarında çok sık karşılaşılan dudak çatlaması, pek hoş karşılanmaz.Kronik dudak çatlakları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Soğuk ve kuru havadan dolayı çatlayan dudakları bitkisel yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Dudak Çatlamasının Nedenleri

Kış aylarında çok sık karşılaşılan dudak çatlaması, pek hoş karşılanmaz.Kronik dudak çatlakları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Soğuk ve kuru havadan dolayı çatlayan dudakları bitkisel yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. İşte detaylar...

Dudak Çatlamasının Nedenleri

Kışın soğuk ve kuru hava dudak çatlamasının en belirgin sebebidir. Ayrıca vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlağına sebep olur. Dudak çatlamasının diğer sebepleri şunlardır:

- Kimyasal maddeler

- Alerji

- İlaçlar

- Fiziki hastalıklar

- Aşırı miktarda alınan A vitamini

- Psikolojik nedenler

- Dudakları sık sık yalamak

Dudaklarınızı Koruyun: Soğuk havalarda dışarıya çıktığınız zaman dudaklarınızı mutlaka korumalısınız. Boyunluk, atkı veya şal ile dudaklarınızı kapatın ve soğuk hava gelmesini önleyin. Soğuk havalarda sporunuzu dışarıda değil iç mekanlarda yapmayı deneyebilirsiniz.

Dudak Koruyucu Kullanın: Açık havada uzun saatler geçiriyorsanız mutlaka dudak koruyucu nemlendiricilerden kullanmanızı öneririz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri