Dezenfektan ve Kolonyadan Çatlayan Eller İçin Yoğun Bakım Önerileri

Coronavirüsünden korunmak için kullanılan el dezenfektanları ve kolonyalar hijyenimizi sağlamamıza yardımcı olsa da ellerimizin kurumasına, çatlamasına ve hatta egzamaya neden oluyor. Peki, hijyenden vazgeçmeden bu sorundan kurtulmak mümkün mü? İşte evde yapabileceğiniz etkili cilt bakım önerileri...

Dezenfektan ve Kolonyadan Çatlayan Eller İçin Yoğun Bakım Önerileri

Dezenfektan ve Kolonyadan Çatlayan Eller İçin Yoğun Bakım Önerileri

Coronavirüsün ülkemizde de görülmesi kaygıların artmasına neden oldu. Virüsten korunmak isteyen vatandaşlar kendilerini evlerine kapattı. Dışarı çıkmaz durumunda kalan vatandaşlarda korunak için eldiven maske gibi malzemelerin yanı sıra el dezenfektanı ve kolonya gibi ürünler kullanmaya başladı. Sık sık el yıkamak, kolonya, el dezenfektanı ve ıslak mendil kullanmak ise ellerde ciddi hasarlara neden olabibilir. Peki, ellerde oluşan bu hasarı önlemek için ne yapmak gerekir? Detaylar haberimizde...

DEZENFEKTAN VE KOLONYADAN ÇATLAYAN ELLER İÇİN YOĞUN BAKIM ÖNERİLERİ

Ellerde meydana gelen kuruma ilerleyen aşamalarda egzamaya sebep olabileceğini ifade eden Plastik Cerrah Op.Dr Evrim Uçkunkaya, “Soğuk havaların yanı sıra ellerin sabun, deterjan gibi kimyasal maddeler ve suyla çok fazla temas halinde olması ellerimiz kuruyor ve bu durum egzamayı tetikliyor. Kaşıntılı, sulu, kızarık yaralar şeklinde kendini gösteren egzamaya, dikkat etmeliyiz. Mümkün oldukça nemlendirici krem kullanım ve evimizde olan zeytinyağından faydalanalım," şeklinde konuştu.

KURUYAN VE ÇATLAYAN ELLERİNİZİ BU ŞEKİLDE OVALAYIN

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı şeker karışımıyla hasar gören ellere hızlı ve kolay bir çözüm önerisinde bulunan Op. Dr Evrim Uçkunkaya "Avucunuza şekeri alarak yavaş yavaş elinize zeytinyağını damlatmaya başlayın. Daha sonra aynı işlemi diğer el için de yapın. Ellerinize güzelce yaydıktan sonra iki elinizi de birleştirerek 1 dakika boyunca ovalamaya devam edin.

Ellerinizin dış kısımları ve parmaklarınıza da uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde elleriniz nemli ve rahat hissedecektir. Ilık su ile durulayarak temizleyin,” dedi.

YÜZÜNÜZ İÇİN DOĞAL MİNERAL MADEN SUYU

İçeriğinde bol miktarda silisyum olan maden suyu, çok fazla yıkandığı için kuruyan cildi canlandırıcı etkiye sahip olduğunu belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya “Musluk suyunun içindeki demir, bakır, magnezyum, çinko ve kurşun gibi ağır metaller, serbest radikallerle etkileşime girerek cildin kolajen dokusunu zayıflatıyor. Gözeneklerin tıkanmasına akne, siyah nokta oluşumuna neden oluyor. Düzenli olarak yüzünüzü maden suyuyla yıkayarak daha canlı bir cilde kavuşabilirsiniz. Maden suyunu buz kalıbında dondurun ve sabahları bu kalıplarla cildinizi temizleyin. Kısa süre sonra cildinizdeki canlılığı fark etmeye başlayacaksınız" şeklinde konuştu.

Op.Dr. Evrim Uçkunkaya maden suyunun cilt temizliğinde nasıl kullanılabileceğini ve oluşturduğu etkileri şu şekilde sıraladı: "Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak, cildin pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Vücudu ve cildi toksinlerden arındırarak rahatlayıcı bir etki yaratır. İçerisinde bulunan silisyum sayesinde cildi güçlendirerek gözenekleri sıkılaştırır. Yüz bölgesine pamuğa sürülerek uygulandığında temizleyici olarak kullanılabilir. Yağ yakıcı etkisinin yanı sıra temizleyici etkisi ile cildi kirlerden arındırır. Sprey olarak kullanıldığında ciltte ferahlatıcı bir etki yaratır."

EN DOĞAL NEMLENDİRİCİ GÜL SUYU

Bu süreçte kuruyan ellerimiz ve yüzümüz için nemlendirici kremlerden de yararlanabileceğimizi hatırlatan Op.Dr. Evrim Uçkunkaya, “Mümkünse cildinizi gül suyu ile temizleyin. Gül suyu antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Gül suyu, en doğal nemlendiricilerden biridir. Yüzünüzü ve elleriniz her sabah gül suyu ile nemlendirirseniz yorulan cildiniz temizlenir, ferahlar ve nemlendir,” dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR