Deri koltukların kumaşları da tıpkı derimiz gibi özen ve bakım isteyen tekstil ürünlerindendir. Bu işlemi pamuk yardımıyla da birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bu yöntem koltuklar üzerindeki çizik kötü görünümün kaybolmasında oldukça etkilidir.Temizlik sırasında bol miktarda su kullanırsanız deriye zarar verirsiniz.

Deri kumaşı içeriğinde bulunan yapıları gereği fazla narin ve özen gerektiren bir kumaştır. Özellikle yumuşaklığının yitirilmemesi için yıkandıktan sonra mutlaka kurutulmalıdır. Deri koltuklarda oluşan ağır lekeleri temizlemek için marketlerde satılan deri temizleme losyonlarını kullanmanızı öneririz. Derinin yağ oranını koruyup kurumasını ve çatlamasını engellediği gibi daha güvenli bir şekilde koltuğunuzun temizliği sağlanmış olur.

Her deri koltuğun ürün talimatları bulunmaktadır. Bu temizlik işlemleri yapılırken bu talimatların dışına çıkmamak da büyük önem taşımaktadır. Özellikle deri kumaşı çok hassas olduğundan bu tür tekstil ürünlerinin kullanımı özen istemektedir.

Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz gliserin maddesini suyla karıştırarak da bu leke ve çizikleri geçirmek için bir karışım uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle deri koltuklarınızdaki çizgilerin ve lekelerin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.