Deri çantalar özellikle kullanım süreleri ve kalite seviyesi bakımından oldukça kullanışlı aksesuarlardır. Bu aksesuarların kullanımında dikkat edilmesi gereken konu derinin gerçekten sağlıklı olup olmadığıdır. Özellikle deri dokusu bakımından hemen deforme olan bir madde olduğu için bu dokunun temizliği ve bakımı da özen gerektirmektedir.

İçeriği doğal olan sabunlarla temizledndikten sonra deri dokunun kuruduğu alanda oldukça önemlidir. Özellikle formunun bozulmaması gerektiği için deri kurutulurken içerisine derinin düzgün kuruması adına sünger veya farklı bir tekstil ürünü yerleştirilebilir.

Derinin kuruduğu ortamın nemli olmaması gerekir aksine ortamın havadar ve serin olması derinin sağlıklı bir şekilde kuruyarak kokmasını da büyük ölçüde engellemektedir. Deri çok narin bir malzeme olduğundan kurutulduğunda da aynı özenin gösterilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kuruduktan sonra derinin sertleştiğini hissettiyseniz yapmanız gereken tek şey deri çantayı yararlı bitkisel içerkli yağlarla iyice yağlamaktır. Kullanacağınız yağın çantalar için olanı veya bitkisel herhangi bir yağ olanından tercih edilmesi deri çantanın dokusunun daha canlı ve parlak görünmesine katkı sağlamaktadır.