Kadınlar olarak çok sıklıkla kullandığımız kozmetiklerden bir tanesi de ojedir. Oje kullanımı herkesin bildiği üzere tırnaklara büyük ölçüde zararlar vermektedir. Özellikle tırnakları güzsüzleştirerek çabuk kırılmasına sebep olmaktadır. Ojeler sadece tırnaklara verdikleri zararla kalmaz bunun yanında içeriğindeki bileşenlerin tırnaklar aracılığıyla kana karışabilir ve hastalıkları tetikleyebilir.

Ojelerin içeriğinde barındırdığı kimyasal maddeler tırnağa rengi kolayca vermek ve tırnağa tutunmak için ilave edilmektedir. Bu işlevsellikte olan maddelerde vücudumuza asıl zararı veren maddeler olarak bilinir. Baş ağrısı, bayılma, ani sinir krizleri ve daha bir çok hastalığa da davetiye çıkaran ojeler sürekli kullanımda da bu tehlikelerin iki katına çıkmasına sebep oluyorlar.

Ojenin içeriğinde bulunan bir diğer madde de ojenin çabuk kurumasını sağlayan kimyevi maddedir. Bu madde vücutta felce kadar giden kalıtsal özellikte hastalığı tetikleyerek bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizin çökmesne sebp olmaktadır. Oje içeriğinde bir çok kimyevi madde barındırmasından kaynaklı deriyle temas halinde de mutlaka silinmesi gerekn bir kozmetik ürünüdür. Bu ürünün kullanım sıklığını azaltarak olumsuz etkilerinden biraz olsun korunabilirsiniz.