Çocuklarla İyi İletişim Kurmanın Yolları

Her ebeveyn çocuklarıyla sağlıklı iletişim içinde olmak ister. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerini güçlendirecek önerilerde bulundu.

Çocuklarla İyi İletişim Kurmanın Yolları

Her ebeveyn çocuklarıyla sağlıklı iletişim içinde olmak ister. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerini güçlendirecek önerilerde bulundu. İşte detaylar...

Çocuğunuzun Dikkatini Çekmeye Çalışın

- Bir şeyler anlatırken, tüm dikkatinin sizin üzerinizde olduğundan emin olun.

- İsmiyle seslenin.

- Küçük çocuklarla göz teması kurmaya çalışın.

- Anlaşılır bir şekilde, bağırmadan konuşun.

Pozitif Olun

Çocuğunuza ne yapmaması gerektiğini söylemek yerine ne yapması gerektiğini anlatın.

Çocuklarınızı Övün

Çocuğunuz bir görevi tamamladığında veya iyi bir davranışta bulunduğunda ne kadar memnun olduğunuzu söyleyin. Övgü, övülen davranışın hemen arkasından yapılmalı.

Ödüllendirin

Çocuğunuzun bazı davranışlarını değiştirmek ve olumlu davranışlarını pekiştirmek için ödül sisteminden faydalanın. Bu sistemde; çocuğunuz her iyi davranışı için puan kazanır ve belirli bir puana eriştiğinde istediği ve önceden üzerinde konuşulup anlaşılmış bir ödül kazanabilir.

Sakinleşmesine İzin Verin

Öfkeliyken hiçbir sorun çözüme kavuşmaz. Çocuğunuzla yaşadığınız kriz anlarında karşılıklı olarak inatlaşmak ve güç savaşına girmek yerine, iletişime sakinleşinceye kadar mola verin.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR