Yoğun bir çalışma gününün ardından çocuklarınızla ilgilenmek ve onlarla sevgi alışverişi yapmak hem tüm gün boyunca çektiğiniz o yorgunluktan kurtulmanızı sağlayacak hem de aile bağlarınızı fazlasıyla güçlendirecektir.

Özellikle teknolojik aletlerin çocuklarınızla sizin aranıza bir engel olmasına müsaade etmeyin. Mutlaka beraber de geçirebileceğiniz özel zamanlarınız olsun.

Ebeveynler çocuklarıyla temas halinde olmalıdırlar onlara sevgilerini kucaklaşarak veya öperek göstermeleri aralarındaki o özel bağı daha da güçlendirecektir.

Çocuklarınızla oyun oynarken amacınız onları bir şekilde meşgul etmek değil de gerçekten onlarla bir aktivite yapabiliyor olmanın sevincini yaşamak gerekmektedir.

Çocuklarınızın zorlandığı alışkanlıkları yani tuvalet ve banyo gibi her gün zorlanabildikleri budurumlara birlikte çözüm arayın ve somut olarak yardımda bulunun.
Özellikle ergenlik dönemlerinde çocukların üzerine fazla gidilmemesi ve onları anlamayayönelik bir davranış biçimi edinilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Sizden korkmamasını sağlamak için arkadaşlarıyla arkadaş olun ve size güvenebilmesini sağlayın. Bu sayede size olumlu veya olumsuz başından geçen her olayı anlatmasını sağlayarak ona bu konularda iyi bir rehber olabilirsiniz.