Çocukları Mutlu Etmenin Formülü

Genellikle gün içinde çocuklarımızı daha neşeli görmek isteriz ve neşeli olmaları için elimizden geleni yaparız. Çocuklarımızın kendilerini nasıl mutlu edebileceklerine odaklanırız. Peki çocuklarımızı mutlu etmenin yolları nelerdir? İşte detaylar...

Çocukları Mutlu Etmenin Formülü

Çocukları Mutlu Etmenin Formülü

Doğuştan kaygısız ve mutlu musunuz? Eğer öyleyseniz, bunun nedeni muhtemelen genlerinizin ve yaşam tarzınıza dair kişisel tercihlerinizin karışımıdır. Pozitif psikoloji, insanların yalnızca düşünce ve davranış yollarını değiştirerek kendilerini mutlu edebilecekleri fikrine odaklanır.

ÇOCUKLARIN MUTLU OLMASI ANILARINIZDA

Çocuğunuzun uykudan önce tatmin ve mutlu hissetmesini sağlamak için ona günün en güzel anının ne olduğunu sorun. Çocuğunuzun gün içerisinde yaşanan kötü şeylere değil, iyi şeylere odaklanmasını sağlayarak nihayetinde bunu alışkanlık haline getirecektir. Akşam yemeğinde çocuğunuza neye minnettar olduğunu sorabilirsiniz. Ailenin her üyesi, sırayla o gün neye minnettar olduklarını söyleyebilir. Mutluluk ve minnettarlık arasında güçlü bir ilişki vardır.

Çocuğunuz bir sorunla size geldiğinde, sakin ve meraklı bir ses tonu ile ona bu konu hakkında ne yapmayı düşündüğünü sorun. Hemen müdahale edip sorunu çözmeye çalışmayın. Çünkü bunun uzun vadede bir çözüm yolu yoktur. En azından ona kendi kendine halletmesi için bir şans tanıyın ve bu soruyu sorarak ona olan güveninizi gösterin. Mutluluğun önemli bir bölümü de kişinin kendi duygularının farkında olması ve onları ifade etmesinden geçer. Hislerinizi kelimelere döktüğünüzde, onları anlamlandırabilir, işleyebilir ve başkalarının desteğinden yararlanabilirsiniz.

NE HİSSETTİĞİNİ SORUN

Herhangi bir durumda, çocuğunuza başka birinin hislerini sorarak empatinin tohumları ekebilirsiniz. Empati, çocuğunuzun mutlu bir insan olmasına yardımcı olacaktır. Güçlü kişisel arası ilişkiler kuracak, başkalarını düşündüğü için kendini daha iyi hissedecek ve hayattan daha fazla anlam  çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Durum ne olursa olsun, çocuğunuza olumlu şeylerin de olduğunu öğretmelisiniz. Ergen ve ergenlik öncesi dönemdeki çocuklar için fazla bayat bir soru olabilir; fakat küçük çocukların hoşuna gidecektir. Çocuğunuza ‘limondan limonata yapma’ ifadesini de öğretebilir ve kötü anlarda limonatayı nasıl yapacaklarını sorabilirsiniz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR