Ebeveynlerin çoğu, çocuklarının istemedikleri bir şeyi yapması halinde, onu durdurmak için sesini yükseltiyor, bağırıyor. Aslında, her ebeveyn bu davranışın doğru olmadığını biliyor ancak kendilerini dinletebilmek adına bu yola başvuruyor. Uzmanlar, bağırmanın çocuğun davranışını değiştirmekte hiçbir etkisinin olmadığını söylüyor. Bu durumu sağlamak için her ebeveynin izlemesi gereken 3 temel adımı yazdık;

Çocuk yanlış bir şey yaptığında, davranışlarının nasıl ve neden değişmesi gerektiğini yalnızca bir kez söyleyin. Buna örnek olarak çocuğunuz sürekli yataktan atlıyor ve siz bunu yapmasını istemiyorsunuz. Böyle bir durumda, sakin ama kararlı bir ses tonuyla, yataktan atlamayı bırakması gerektiğini çünkü düşmesini ve incinmesini istemediğinizi söyleyin. Yalnızca bir kere söyleyin ve sesinizi yükseltmeyin.

Çocuğun dinlemesi halinde ona teşekkür edin, dinlemediği takdirde üst üste uyarmamanız gerekiyor. Çocuğunuz istemediğiniz davranışı yapmayı durdurursa, onu övün ve sizi dinlediği için teşekkür edin. Eğer hareketleri yapmaya devam ederse, üst üste uyarmayın. Bu, onların her zaman beklediği bir şey haline gelir. Bu nedenle sizi ilk uyarınızda asla dinlemeyeceklerdir. Bu yüzden çocuğun kendi seviyesinde konuşun.