Ayva, çeşitli vitaminlerle beraber potasyum, magnezyum, bakır ve demir gibi minerallerden de meydana gelen mucizevi bir meyvedir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının baş düşmanı ayvanın bilmediğimiz bir özelliği daha ortaya çıktı. Tam bir şifa deposu olan ayvanın cilde faydalarını yazmakla bitiremeyiz.

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mı istiyorsunuz ya da yazdan kalma güneşin oluşturduğu cilt lekelerine elveda demek istiyorsanız bu maskeyi özellikle denemenizde fayda var.

MALZEMELER

- 10 ya da 15 tane ayva çekirdeği
- 4 ya da 5 tane taze ayva yaprağı (Kuru da olabilir)
- 1 limonun kabuk rendesi
- 1 şişe maden suyu
- Yarım çay bardağı gül suyu

YAPILIŞI

On ya da on beş adet ayva çekirdeğini ve dört ya da beş adet ayva yaprağını cam bir kaba koyup tahta kaşıkla çırpalım. Oluşan karışımın ağzını kapatıp karanlık bir yere bırakalım. Bir gece kadar bu karışıma dokunmayalım. Yarım çay bardağı gül suyunu cam kabımıza dökelim ve üzerine limon kabuğu rendelerini koyalım. Bu karışımı da yarım saat bekletelim. Ortaya çıkan iki kabı tek bir kapta karıştıralım ve göz çevresi dışında cildimize uygulayalım.

Alerjik problemi olan bireyler için cildin küçük bir kısmında deneme yapılması daha iyi olacaktır. Bu maskenin uygulama zamanı 15 günde birdir. Maskeyi temizledikten sonra nemlendirici sürmek gerekmemektedir, dilendiği takdirde uygulanabilir.