Vücudumuzdaki su kaybı özellikle ilk belirtilerini kaşınma olarak göstermektedir. Cildimiz için bu durum oldukça sağlıksız ve kötü bir durumdur. Tükettiğiniz nemlendirici miktarı yüzünüze az geliyorsa, vücutta kuruluk görülerek derimiz kuruluktan pul pul görünmeye başlayacaktır. Havaların soğukluğundan dolayı ciltte kuruluk olmasının yanında yaz aylarında da bu sorundan şikayetçi oluyorsanız bu kuruluğun sebebi farklı olabilir.

Düzenli olarak nemlendirici kullanıyor fakat cildinizin kurumasını engelleyemiyorsanız,bunun nedeninin iltihap kaynaklı olması muhtemeldir. Cildimizdeki çatlakların oluşma sebebi de bu kuruluğun yanında aşırı su kaybı ve yağ kaybı olar bilinmektedir. Bu çatlaklar sayesinde ciltte kötü maddeler daha fazla temas ederek iltihapların oluşmasına sebebiyet vereceklerdir. Bu da deri altında iltihaplanmalara neden olarak, cildin daha da kuru görünmesine neden olur.

Bu belirtiler ilthapla birlikte egzama hastalığının da belirmesine sebep olmaktadır. Cildinizde nemlendiricinin faydasını göremediğiniz gibi kuruluk şikayetiniz de günden güne artacaktır. Banyo yaparken cildin aşırı kuruyup, kaşınmasına sebep olan cilt kuruluğu banyo suyunu ılık hale getirmek hassas  bölgelerde sabun kullanımını en aza indirgeyerek bu sorun ortadan kaldırılmaktadır.