Çilekler çok kısa sürede tadını kaybedip bozulabilmektedir. Bu nedenden ötürü çilek, tarlasından ya da bahçesinden toplandıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi gerekmektedir.Peki, çilek nasıl saklanır detaylarını sizler için araştırdık...

ÇİLEKLER NASIL SAKLANIR?

Eğer çileklerinizi uzun bir süre boyunca tüketmek istemiyorsanız çileklerinizi üst üste gelmeyecek düzende hava almayacak şekilde üzerilerini kapatarak buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Fakat özen gösterilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin çileklerinizi muhafaza ettiğiniz saklama kabının içerisinde bozulmuş ya da çürümüş herhangi bir çilek bulunmamalıdır. Çürük ya da bozulmuş çileklerin hemen diğerlerinden ayrılması gerekir.

Çileklerinizi yıl boyunca tüketmek için buzlukta ya da dondurucuda saklamak da bir alternatiftir. Tarlanızdan ya da bahçenizden topladığınız çilekleri ilk olarak güzel bir şekilde yıkanması gerekmektedir. İkinci aşama olarak kuru bir bezin üzerine bırakılarak ıslak çileklerin sularının akması beklenmelidir. Suları akan ve kuruyan çileklerin tek tek bir tepsi üzerine yan yana olacak şekilde yerleştirilerek dondurulur. Yaklaşık bir ile bir buçuk saat sonra çilekler hafif bir şekilde donmuş duruma gelirler. Ardından çilekler buzdolabı poşeti içerisine konarak muhafaza edilebilir.

Çileklerin saklanması için bir diğer alternatif de güneş altında kısa bir süre bulunmaları gerektiğidir. Çünkü güneş altında kalan çilekler diğer çileklere göre daha çabuk bir şekilde olgunlaşıp bozulurlar. Ekstra bir bilgi olarak da çilekler saklanırken ezilme durumu göz ardı edilmemelidir. Çünkü çilekler ezilmeye karşı çok hassas meyvelerdir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın