Makyajın bu vazgeçilmez özelliği, kritik zamanlardaki üstlendiği süper kurtarıcı rolünden kaynaklanmaktadır. Mesela, kendimizi mutsuz ve kötü hissettiğimizde makyaj yaparak birkaç dokunuşla görünümümüzü canlandırarak kaybolan motivasyonumuzu yeniden yakalarız. Yine, kalabalıklar arasında dikkat çekmek, fark edilmek istiyorsak kullanacağımız hoş bir ruj ve göz kalemi kurtarıcımız olur. Onunla kusurlar kapanır, sahip olunan güzellikler ön plana çıkar. 

MAKYAJ HİLELERİ VE PÜF NOKTALARI

Makyaj ancak doğru bir şekilde uygulanıldığında mükemmel bir görüntü yakalanbilir. Bunun için öncelikle yüz şeklinin iyi bir şekilde analiz edilmiş olması ve bu bilinç ile makyajın uygulanması gerekmektedir. Her yüz kendine has bir karakter ve simetriye sahiptir. Yüzdeki kaşların, gözlerin birbirine olan yakınlığı, burun ve dudağın yüzdeki konumu yüz simetrisini belirlemektedir. Ancak bu simetri, özellikle genetik aktarım dolayısıyla çoğu zaman farklılıklar göstermektedir. Kimi yüz yapısında gözler, kimisinde dudaklar kimisinde ise burun yapısı daha dikkat çekici olabilmektedir. Yüz simetrisi ne kadar dengeli olursa yüz güzelliği de bir o kadar ortaya çıkacaktır. Bunun için birkaç makyaj hileleri uygulaması yapmak yeterli olacaktır.

BÖLGESEL MAKYAJ UYGULAMALARI

Makyajın doğru bir şekilde uygulanabilmesi için özellikle burun, göz ve dudak makyajının yüz hatlarına göre yapılması ve kullanılan malzemelerin gün içinde daha uzun ömürlü olması için temelde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar;

RENK SEÇİMİ

Ten rengine göre koyu renk uygulamaları yüz hatlarını belirsizleştirip geri plana çekerken açık renk uygulamaları mevcut özellikleri göz önüne çıkarmaktadır. Bununla birlikte yüzde hangi bölge koyu renk makyajla vurgulandıysa diğer bölgeler üzerinde daha açık renk makyaj ile dengelenmelidir. Örneğin, koyu renk göz makyajı yapıldıysa dudaklarda açık renk parlatıcı ya da ruj tercih edilmelidir.