Özellikle soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmesiyle bilinen zencefilin kullanım alanları düşündüğünüzden daha fazla.

Cildin güzelleşmesini sağlayan zencefil maskeleri cildin yaşlanması ile savaşır, cildi onarır, canlandırır, temizler, cildin rengini eşitlemede yardımcı olur. İşte zencefille hazırlayabileceğiniz maskeler...

TÜM CİLTLER İÇİN

Zencefil kökünün küçük bir bölümünü (2-3 cm) blenderda ezin, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin, karıştırın ve temiz yüze sürün. 15-20 dakika bekletip daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

HASSAS CİLTLER İÇİN

Zencefil kökü (2 cm), 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı bal blenderda karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı 2 saat boyunca buzdolabında bekletin. Daha sonra buzdolabında beklettiğiniz maskeyi temiz olan cilde sürün ve 15-20 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN

Zencefil kökü (2 cm), portakal suyu, 1 çorba kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt blenderda karıştırın ve temiz yüze sürüp 15-20 bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

GENÇLEŞTİRİCİ MASKE

Zencefil kökü (3 cm), 1 demet nane, 1 tatlı kaşığı bal ve 1/3 muz blenderda karıştırın ve temiz cilde sürün. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile arındırın.

CANLANDIRICI MASKE

1 çorba kaşığı zencefil kökü 1 çorba kaşığı balla karıştırılıp temiz cilde sürülür 20 dakika bekletilir. 20 dakika sonra ılık su ile durulanır.

BEYAZLATICI MASKE

Zencefil, gül, badem, greyfurt uçucu yağları (hepsinden 3-4 damla) 2 çorba kaşığı ekşi krema ile karıştırılıp temiz cilde sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.