Özellikle yararlı besinlerin çoğunu buzdolabında saklamaktayız. Buzdolabında doğru şekilde saklanmayan yiyecekler bakteri üretebilir bu yüzden de evde kendi hazırladığınız, ürettiğiniz yiyeceklerden bile zehirlenebilir ve bakteri alabilirsiniz.

YİYECEKLER BUZDOLABINDA NASIL SAKLANMALIDIR?

Öncelikle et, balık ve tavuk gibi protein ürünlerinden bahsedelim. Bu ürünler eğer hemen tüketilecekse mutlaka daha soğuk olan buzdolabının üst rafında saklanmalıdır. Önemli bir nokta ise bakteri geçişleri olmaması için çiğ ve pişirilmiş yiyeceklerin birbiriyle temas etmemesidir. Eğer balık, tavuk ya da et ürünlerini derin dondurucuda saklıyorsanız gene birbirlerine temas etmeyecek şekilde saklamanın faydası var. Ayrıca dolabınızda bu tip proteinleri stokluyorsanız, üstüne mutlaka ne zaman ürünü buzluğa koyduğunuza dair bir etiket yapıştırmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu ürünleri çözdürmenin şartları da önemlidir. Kesinlikle oda sıcaklığında ya da kalorifer üzerinde çözdürülmemelidir. 

Yiyecekleri buzdolabında saklarken ikinci rafında süt, yoğurt, peynir gibi ürünler, bir alt rafında pişirilmiş yemekler ve en altta da sebze ve meyveler yer almalıdır. 

Süt gibi ürünler mutlaka kendi şişelerinde ya da kutularında saklanmalıdır. Bunun nedeni bu tip ürünlerin ışığa maruz kalmasının bakteri üretimine yol açmasıdır. Yumurta gibi ürünler ise mutlaka alındıkları kutularda ve saklama kaplarında saklanmalıdır. Yumurta zaten yüzeyinden ötürü bir çok bakteri bulundurmaktadır. Açık olarak buzdolabının yumurta bölümüne konması diğer yiyeceklere bakteri bulaştırmasına neden olabilir. 

PİŞMİŞ YEMEKLER BUZDOLABINDA NASIL SAKLANMALIDIR?

Bir gün önce pişirdiğiniz yemekleri eğer sadece ertesi gün tüketilecekse buzdolabında tenceresi ile saklayabilirsiniz. Ama buzdolabına koymadan önce mutlaka oda sıcaklığına gelmesine dikkat edin ve kesinlikle sıcak olarak koymayın. Zeytinyağlı yemekleri mutlaka oda sıcaklığına geldikten sonra bütün marketlerde bulacağınız saklama kaplarında dolabınıza koyabilirsiniz.