Yıkanıp kurumayı bekleyen çamaşırlar için en uygun kurutma yerleri balkonlardır. Çamaşırlarınıza istediğiniz kadar parfümlü yumuşatıcılar ekleyin, dış mekanlarda kuruyan çamaşırların kokusunun yerini herhalde hiçbir şey tutamaz. Çamaşırları bol oksijenli bir dış mekanda kurutmak her zaman için en iyi yöntemdir. Kuruması için oda içinde asılan giysiler, evin içindeki nem oranının olması gerekenin üzerine çıkmasına neden oluyor ve bu durum başta astım olmak üzere bazı solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

ÇAMAŞIRLAR NASIL KURUTULMALI

Eğer balkonunuz çamaşır kurutmak için çok küçükse duvara monte edilebilir tarzda kurutma tellerini deneyebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı dış mekandaki çamaşır teline asmadan önce mutlaka silin. Aksi halde çamaşırlarınızda toz lekeleri olacaktır.

Mandalları asla balkondaki telin üzerinde bırakmayın. Nem ya da yağmur gibi etmenlerin etkisiyle paslanabilir ve çamaşırlarıda lekeye sebep olurlar.

Çamaşırları asmadan önce kırışıklıkları gidermek için mutlaka bir-iki kez silkeleyin.

Çamaşırları ıslak halde askılara asarak kurumaları için uygun olan yerlere takabilirsiniz. Oda kapılarının üstleri bu işlem için uygundur.

Çamaşırların güneş gören bir odaya, güneş ışınlarını direkt alacak şekilde pencere kenarına serilmesi de çamaşırların kurumasını oldukça hızlandırır.

Ancak çamaşırları doğrudan gelen güneş ışığı altında değil gölgede kurutmayı tercih edin. Aksi halde çamaşırlar kısa sürede solacaktır..

Çok rüzgarlı günlerde çamaşır asmamaya çalışın. En sevdiğiniz çarşafın yırtılmış ya da astığınız yerde olmadığını görmek pek hoşunuza gitmeyecektir.

Eğer kurutma alanlarınız kısıtlıysa, ıslak çamaşırlarınızı kurutmadan ikinci bir yıkama işlemine geçmemelisiniz.