Yağlı cilde sahip olanların en büyük şikayeti olan gün içerisinde aşırı yağlanma problemleri günlük hayatı da olumsuz anlamda etkilemektedir. Özellikle sabah uyanıldığında yüz yıkandıktan sonra aşırı yağlanma sorunu da devam etmektedir. Bunu önelemek adına cil tipinize uygun bir nemlendirici kullanımı da oldukça önemlidir. Cildiniz çok yağlıysa makyaj uygulamalarını önermek yanlış olacaktır. Eğer kullanılacaksa da likit ürünler tercih edilmemeli ve tercihinizi pudralı ürünlerden yana kullanmalısınız. Nemlendirici seçimlerinde de tercihinizi yağsız ve su bazlı olanlardan yana kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Yağlı cilde sahip olanların yağ emici mendiller kullanarak da ciltte oluşan fazla yağlardan gün içerisinde hemen kurtulabilmeleri mümkündür. Fondöten kullanımından vazgeçemeyenler için ise su bazlı fondöten seçimleri cilt tiplerine en uygun seçim olacağı gibi ciltlerinde de yağlanmaya sebep olmayacaklardır.

Makyaj uygulamalarından sonra cilt temizliği, cildin iyice arındırılması ve cilt bakımı da aynı oranda oldukça önemlidir. Özellikle cilt bakım rutinlerinde kil maskesi uygulamalarına yer vermeleri ciltlerinde oluşan fazla yağın giderilmesinde oldukça büyük rol oynamaktadır.