Bir cilt bakımı ürünü için saatlerce araştırmanıza ya da yüzlerce lira vermenize hiç gerek yok. Zaten en ucuz ve pratik cilt bakım ürünü hemen hemen hepinizin buzdolabında bulunmakta. Bir buz küpünün cildinize sağlayacağı faydalardan haberiniz var mı? İşte tüm merak edilenler haberimizin detayında saklı...

Sandığınızın aksine buz sadece sizi serinletmek için kullanılmaz. Cildiniz için kullandığınız zaman pek çok sorunla baş edebilirsiniz. Buzun bu inanılmaz kullanım şekillerini öğrendiğinizde, genel cilt sorunlarıyla başa çıkmak için uyguladığınız güzellik rutininize buz küpünü de dahil edeceğinizden hiç şüphemiz yok.

SİVİLCE VE AKNELERİ AZALTIR

Buz küplerinin en popüler kullanımlarından biri akne tedavisi içindir. Buzu günlük hayatımızda yaralanma ve kızarıklıklarda şişliği indirmesi için de kullanırız. Sivilce de küçük bir yaralanmadır. Bu sebeple özellikle kistik bir akneye sahipsiniz buz ile cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak sivilcelerin hassas ve bakterilerle dolu olduğunu da unutmayın ve buzu cildinize uygularken dikkatli olun.

KAN DOLAŞIMINI ARTTIRARAK CİLDE RENK VERİR

Cansız ve soluk bir cilde sahipseniz etrafınızdaki insanlardan sık sık “iyi misin?” sorusunu duymak kaçınılmazdır. Her ne kadar makyaj ile cildinize renk vermeye çalışsanız da bir yerden sonra solukluk tekrar ortaya çıkacaktır. Bu durumda buz küpünü günlük bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Sabah kalktığımızda buzu yüzünüze uygulayın, soğukluk kan dolaşımını artıracak ve cildinize kanla renk getirecektir. Makyajınızı uygulamadan hemen önce uyguladığınız taktirde doğal aydınlatıcı etkisi görecektir.

GÜNEŞ YANIĞINI YATIŞTIRIR

Güneş çok mu eğlenceliydi? Muhtemelen birkaç saat öncesine kadar ne kadar acı çekeceğinize dair bir fikriniz yoktu. Güneş yanığı ciddi derecede acı vermesinin yanında cildinizin kalitesini de bozabilir. Bu durumda Aloe vera ve buz küpleri en iyi ilaçlardan biri olacaktır. Aloe vera yok mu? Saf salatalıktan yapılmış buz küplerini deneyin. Salatalıkta bulunan anti-oksidan ve C vitamini yaranızı iyileştirecek, acınızı dindirecektir.

ŞİŞ GÖZLERDEN KURTATIR

Buz küpleri sabah karşılaştığınız şiş gözlerden kurtulmanın en güzel yoludur. Üstelik bunu sade buz olarak kullanmanıza da gerek yok. süt veya yeşil çaydan yapılmış buz küpleri ile yorgun gözlerinizi yatıştırabilirsiniz. Ancak göz çevrenizin hassas olduğunu ve bu yüzden buzu çok fazla temas ettirmemeniz gerektiğini de unutmayın.

KIRIŞIKLIKLARINIZI AZALTIR

Yaşlandıkça yüzde beliren kırışıklıklar ne yazık ki kaçınılmazdır. Ancak, cildinizi nemli tutarak kırışıklıkların gelişini kesinlikle erteleyebilirsiniz. Buz küpleri cildi sıkılaştırır ve cildinizdeki nemi kilitli tutar. 40’lı yaşlarınıza yaklaştıysanız buz küpleri ile arkadaş olmaya başlasanız iyi edersiniz.

CİLTTEKİ YAĞLANMAYI AZALTIR

Yağlı cilt, en rahatsız edici cilt sorunlarından biridir. Bu da düzenli olarak yüzünüzdeki yağın silinmesi gerektiğini göstermektedir. Ancak merak etmeyin, ihtiyacınız olan tek şey buz küpleri. Cildinize buz uygulayarak yağ salınımınızı azaltabilir ve cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın