Buzdolabı İçinde Oluşan Kötü Kokuları Gidermenin Yolları!

Bazı gıdalar daha çabuk bir şekilde buzdolabı içinde bile olsalar bozulabiliyorlar. Buzdolabını temizlesek de bu kokular sinerek yiyeceklere karışabiliyor. Siz de buzdolabınızda oluşan kokulardan bir türlü kurtulamıyorsanız sizin için birkaç önerimiz var.

Buzdolabı İçinde Oluşan Kötü Kokuları Gidermenin Yolları!

Buzdolabı içerisine koyduğunuz her besinin mutlaka kapağını kapatmalısınız. Açıkta yiyecek bırakılmaması izlenmesi gereken kurallardan ilkidir. Eğer ağzı açık olarak bırakırsanız bu gıda bozulduğunda kokusu direkt olarak buzdolabının içine siner. Ama bu gıdayı ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına yerleştirmiş olsaydınız sadece içerisinde bulunduğu kabı kokutmuş olurdu ve sonrasında kabı temizlemiş olmanız yeterdi.

BUZLUKLAR TEMİZLENMELİ

Buzdolabınızı temizlerken buzlukları da belli aralıklarla temizlemeyi unutmayın. Burada bulunan buzlar uzun bir süre koku yapmadan durabilir. Ancak belli bir süre sonra kokulara sebebiyet verme ihtimalleri çok yüksektir. Bu nedenle zaman zaman buzdolabınızın fişini çekin, buzların erimesini sağlayın ve daha sonra da eriyen suyu temizleyin.

KÖTÜ KOKULARDAN KURTULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Buzdolabınızın içine bir kapta elma sirkesi koyun. Elma sirkesi antiseptik bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde buzdolabınızdaki bakteriler temizlenirken kötü koku da yok olur.

Bir kabın içine karbonat koyarak ağzı açık bir şekilde buzdolabınıza yerleştirin. Koku gidene kadar da karbonatı buzdolabınızın içinde bulundurun. 

Çaylarınızdan arta kalanları çöpe atmayın, buzdolabınızdaki kötü kokuları gidermek için kullanın. Bir gün önceden demlemiş olduğunuz çay artığınızın bir yemek kaşığı kadar olan kısmını ayırın. Daha sonra üzerine bir dilim limon koyarak buzdolabınızdaki bir rafa yerleştirin. 

Bir kaba Türk kahvesini boşaltın. İçerisine de bir kaşık pirinç koyarak hazırladığınız karışımı bir gece boyunca buzdolabınızın içinde ağzı açık olarak bekletin. 

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri