Sararmış beyaz çamaşırları beyazlatmanın en doğal yöntemleri arasında oksijenli su kullanılması yer alıyor. Oksijenli su çamaşır suyu içermeyen doğal bir beyazlatıcıdır. Çay ve kahve lekesi, seramik fincanlarımızın en büyük düşmanlarındandır. Özenle sakladığımız ve en güzel günlerimizde severek kullandığımız seramik fincanlarımızın içindeki çay ve kahve lekelerini temizlemek için protez diş temizleme tabletleri basit bir çözüm olabilir.

Fincanınızı sadece sıcak su ile doldurun ve içine bir adet diş temizleme tableti atın. Tablet eridikçe fincanınız temizlenecektir ancak ilk denemenizde temizlenmediyse bir tablet daha kullanabilirsiniz.

Doğal beyazlatıcılar içinde bir diğer farklı yöntem de bu lekeler için 2 kaşık suya 1 kaşık kabartma tozu dökerek kullanılmasıdır. Gece boyunca fincanınızın içinde bekletin ve sabah bir sünger ile silin.

LİMON SUYU

Limon suyu tam bir doğal beyazlatıcı, temizleyici ve parlatıcıdır. Bulaşık ve çamaşır temizliğinde kullanılır.Peçete, örtü hatta çoraplarınız için limon size çözüm olabilir. Büyük bir kaba su ve birkaç dilim limon koyup ateşte ısıtın. Su kaynadıktan sonra ateşi kapatın. Peçete, örtü hatta çoraplarınızı yaklaşık 1 saat kadar sabun tozu ya da deterjan eklediğiniz bu suda bekletin. Daha sonra kurulayıp asın. 

KARBONAT VE SİRKE

Karbonat ve sirke de çok yönlü temizleyicilerdendir. İkisinden birini tercih ettiğinizde, yarım bardak kadar karbonat veya sirkeyi, çamaşır makinesinin deterjan gözüne (detarjanın üzerine) dökebilirsiniz. Karbonat aynı zamanda leke çıkarmada da kullanılır. Az miktar suyla karıştırıp macun haline gelen karbonatı direkt lekenin üzerine sürüp bir süre beklettikten sonra çamaşırlarımızı yıkayabilirsiniz.

Çoğu banyo temizleyicisi, seramiklerin arasındaki dolguyu tahriş edici özelliğe sahip. Bu nedenle karbonat bu dolgular için de çok pahalı olmayan, ideal bir temizleyici olabilir. Önce beyazlatmak istediğiniz bölgeyi ıslatın ve buraya karbonat dökün. Eski bir diş fırçasıyla leke çıkıncaya kadar fırçalayın, daha sonra durulayın.