Börek hemen hemen her evde pişen kolay ve lezzetli bir yemektir. Hamur ile yapılır ve içerisine birçok farklı harç koyulabilmektedir. Tadı damaklardan silinmeyecek lezzetli börekler pişirmek isteyenler için 2 püf noktası.Pişirmeye hazırladığımız hamur işlerinin görünümü ve sunumu en az lezzet kadar önem taşıyor. 

Öncelikle börek yapmak için yufka gereklidir. Yufkalar yumurta, yoğurt ve sıvı yağ karışımı ile ıslatılır daha sonra içerisine harç koyulur ister üst üste getirilerek ister de yuvarlak bir şekilde katlayıp gül şeklini vererek börek yapılabilmektedir. Börekler yapıldıktan sonra üzerine artan karışımdan sürülür bu da böreğin çıtır çıtır olmasına ve üzerinin kızarmasına olanak sağlar.

Tepsinize yerleştirdiğiniz böreğinizi fırına atmadan önce serin bir yerde yaklaşık 15 dakika kadar dinlendirin. Bu işlem böreğinizin daha fazla kabarmasını sağlayacaktır.

Böreğinizin kızarıp çıtır çıtır olması için üzerine yumurta sürün. Yumurtanızın kalmadığı durumlarda birkaç yemek kaşığı yoğurdu zeytinyağı ile karıştırıp sürdüğünüzde yine aynı sonucu alabilirsiniz.