Uzmanlar, kadınların vazgeçemedikleri tutkusu kozmetik ürünlerinin vücudumuza birçok zararının yanı sıra kısırlık problemini de beraberinde getirdiği yönünde açıklamalarda bulundular.Tüm kadınlar güzel görünebilmek adına makyaj yapmayı bir tutku haline getirmişlerdir. Makyaj malzemeleri içeriğinde barındırdığı birçok kimyasal madde dolayısıyla vücudumuza çok zararlıdır. Bu kimyasalların bir çok rahatsızlığa sebep olmasının yanı sıra gençlerde fazlaca kullanımı kısırlığa sebebiyet verebiliyor.

Özellikle genç yaşta çok makyaj yapılmaması yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar bu durumun gittikçe arttığını da belirttiler. Makyaj malzemelerinin fazlaca kullanımı hormonları doğrudan etkilediği için kanser riskini de beraberinde getirmektedir. Makyaj malzemeleri içeriğinde yer alan kimyasalların vücudumuza büyük zararlar verdiğini de vurgulamaktadır.

Hamilelik dönemindeki kadınların da özellikle ilk 12 haftalık dönemlerinde makyaj yapmaktan kaçınmaları gerektiğini belirten uzmanlar kozmetiklerin içeriğinde yer alan kimyasalların anne karnındaki bebeğe büyük zararlar verdiği kanıtlanmıştır.

Cildimiz için parfümlü ürünlerden kaçınmamız gerektğini belirten uzmanlar bunun yanında bitkisel ürünlerin de kozmetik ürünlerden bir farkı olmadığını ve bunların kullanımında da dikkatli davranılmasının büyük önem taşıdığını belirttiler.