Gençliğin sırrı onda; Bu bitki adeta botoks etkisi yapıyor, cildi yeniliyor.

Adı çok bilinen bir bitki olmamasına rağmen dulavrat otu eski tarihlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir. Amerika, Avrupa ve Çin tıbbında, kanserin bitkiler ile tedavi edilmesinde sıklıkla bilinen dulavrat otunun içerdiği etken maddelerin antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu düşünülür. Bu yüzden yüzyıllarca romatizma hastalıklarından, soğuk algınlığına birçok hastalığın tedavisinde halk tarafından tercih edilir.

SEDEF HASTALIĞI VE SİVİLCE TEDAVİSİNE İYİ GELİR

Dulavrat otunda; inülinin dışında, östrojen hormonu içeren lignanlar, sülfür içeren bileşikler ve polifenoller de bulunmaktadır. Dulavrat otu, harici olarak sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarında da büyük yarar sağlamaktadır.

Yüzyıllar önce Çinliler, bu otun kökünü başka bitkilerle harmanlayarak; kızamık, bademcik iltihabı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde tercih etmişlerdir.

KANI TEMZİLER

Meksika Kızılderilileri bu bitkiyi doğum sırasında kadına verilen toniklere ilave etmişlerdir. Avrupalı bitki uzmanları ise kanın temizlenmesinde etkili olan dulavrat otunu, 17'nci yüzyılda zührevi hastalıklarda tercih etmişlerdir.

MUTASYONU ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR

Dulavrat otunun yararlarıyla ilgili yapılan çalışmalar, bu bitkinin kanserin mutasyon yapmasını engel olduğunu göz önüne seriyor. Ayrıca bu faydalı otun kökünün, iltihap önleyici ve serbest radikalleri ortadan kaldırıcı yanı da bulunuyor.

Dulavrat otu ayrıca cilt derisinin elastikiyetini korumasını sağlıyor, botoks etkisi yaparak cildi güzelleştiriyor, selülitleri yok ediyor.

SİNDİRİMİ DÜZENLER, TOKLUK HİSSİ VERİR

Dulavrat otunun içinde bulunan inülin; kolondaki faydalı bifidobakterilerinin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar; özellikle Batı ülkelerinde inülin gibi nişasta içermeyen polisakkaritlerin tüketiminin son 20 yıl içinde düştüğünü, dolayısıyla kolon kanseri ve kalp-damar hastalıklarında artış olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca inülinin tokluk hissinde ve sindirim sisteminin düzenlenmesi üzerinde de olumlu sonuçları da var.

YÜKSEK SU TUTMA KAPASİTESİ VAR

Bu madde; dışkı miktarını, yüksek su tutma kapasitesi sayesinde yaklaşık yüzde 57 oranında artırmaktadır. Amerika'da yetişkinlerin günlük ortalama inülin tüketimi 1-4 gram olarak hesaplanmıştır. Bu miktar çoğunlukla buğday, soğan, muz, sarımsak ve pırasadan alınmaktadır.

DULAVRAT OTUNUN DİĞER FAYDALARI

• Romatizma ve nikris ağrılarını giderir.
• Mide iltihabına faydalıdır.
• İdrar söktürür.
• Deri hastalıklarına karşı faydalıdır.
• Terleticidir.
• Saç çıkmasını hızlandırır ve kepeği azaltır.
• Hafif müshil etkisi vardır
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
• Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür.
• Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar.