Bir sigara bağımlısının ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek olduğu gibi tütün ve duman da diş eti hastalıklarına yol açıyor, diş çürümesine ve nefesin kötü kokmasına kadar pek çok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor.

Sigara dumanı ve katran, cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine engel olarak cildin kuru ve cansız görünmesine yol açıyor. Ayrıca sigara tüketimi, zararlı serbest radikalleri oluşturarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatıp, cildi zamansız yaşlandırıyor.

CİLDİN YAŞLANMASINA SEBEP OLUYOR!

Vücutta; yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalma oluşur. Ciltte renk değişikliği ve yaşlı görünüm oluşur. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma ve ses tellerinin zarar görmesinin yanı sıra kansere yakalanma riski artar. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıklar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. Her nefeste bir çok hücrenin ölümüne sebep olur. Akciğerlerde, kanser, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Mide ve yemek borusunda, kanama ve kanser oluşumu riski artar.