Beyaz Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kıl maskesinin yararları çok kişi tarafından bilinir ve kullanılır. Bilinen ve tercih edilen genellikle yeşil renk olan kil olsa da beyaz kil de onun kadar faydalıdır. Siz de bizim gibi beyaz kil maskesi ne işe yarar diye düşünüyorsanız gelin birlikte faydalarına bir göz atalım.

 Beyaz Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Beyaz Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

BEYAZ KİL MASKESİNİN FAYDALARI

Cildiniz birçok dış etken sebebiyle sürekli yıpranma riski ile karşı karşıyadır. Maruz kaldığımız güneş ışınları, hava kirliliği, stres gibi etkenler cilde zamanla zarar verir. Bunların sonucunda cildimizde siyah noktalar, sivilceler, kapalı komedonlar, akneler, güneş lekeleri, yağlanma ve kuruluk gibi ve birçok sorun ortaya çıkar. İşte beyaz kil maskesi bu sorunlarla savaşır.

Beyaz kil maskesi çoğu cilt tipi tarafından kullanılabilse de genellikle yağlı ciltlere daha uygundur. Kuru ciltlerde cildi daha da kurutma gibi sorunlara sebep olabilir.

Beyaz kil maskesinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız listeye bir göz atalım.

BEYAZ KİL MASKESİNİN ETKİLERİ

 • Cildi toksinlerden ve bakterilerden arındırır. Yeni bakterilerin oluşumunu engeller.
 • Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.
 • Beyaz kil maskesi ciltteki sebum oranını dengeler ve cildin fazla yağ üretmesinin önüne geçer.
 • Gözenekleri arındırarak siyah noktalardan temizler. Düzenli kullanımda yeni siyah nokta oluşumlarının da önüne geçer.
 • Cildin daha parlak ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Beyaz kil maskesi cildi besleyici etkiye sahiptir. Bu yüzden beyaz kil maskesi kullanarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Sivilcelerin ve aknelerin daha hızlı bir şekilde sönmesini sağlar.
 • Cildin yumuşamasını ve daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlar.
 • Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır.
 • Düzenli kullanımda kırışıklıkların önüne geçer ve yaşlanmayı geciktirir.

BEYAZ KİL MASKESİ NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

 • Bir çay kaşığı beyaz
 • Bir çay kaşığı limon suyu
 • 1 adet Aspirin

Aspirini toz haline getirin bütün malzemeleri bir kâse içerisinde karıştırın. Temiz ve kuru cildinize ince bir katman halinde maskeyi sürü. 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Maske iyice kuruduktan sonra yüzünüzü bol ve ılık su ile temizleyin.

Maskenin yağlı ciltler için kurutucu etkisi olduğundan yıkandıktan sonra yüz iyice nemlendirilmelidir.

Beyaz kil maskesinin uygularken göz ve dudak kenarına sürmekten kaçının. Aksi halde tahrişe sebep olabilir.

Maskeyi sürdükten sonra cildinizde yanma ve kaşıntı hissederseniz yüzünüzü hemen yıkayın ve devam etmesi durumunda doktorunuzdan yardım alın.

Dilerseniz sadece beyaz kil ile limon suyu veya beyaz kil ile içme suyu karıştırarak da yapabilirsiniz. Malzemeleri ihtiyaç durumunuza göre değiştirebilirsiniz.

Maskeyi haftada bir kere düzenli kullanmanız durumunda sivilcelerinizden iyileştiğini, lekelerinizin azaldığını, cildinizin daha canlı ve daha parlak göründüğünü ve daha da gençleştiğinizi fark edeceksiniz.

Beyaz kil maskesi içerdiği antioksidanlarla cildi toksinlerden arındırır. Beyaz kil maskesinin asıl hedefi yağlıya yakın karma ciltler ve yağlı ciltlerdir. Beyaz kil maskesi ciltteki yağı kuruttuğu için kuru ciltlerin kullanım sıklığına dikkat etmesi gerekir. Kuru ciltlerde daha da kuruma sorununa ve dolayısıyla da farklı cilt problemlerine sebep olabilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR