Bilindiği gibi ıhlamur hem tedavi edici özelliği bulunduğu için hem de yatıştırıcı özelliği bulunduğu için oldukça önemli bir bitkidir.Peki, ıhlamurun bebeklere ne gibi faydaları var? İşte tüm merak edilenler...

BEBEKLERE IHLAMURUN FAYDALARI

 Gaz problemi olan bebeklerde ıhlamur kullanımı oldukça önemlidir. Bebekler için hazırlanacak olan ıhlamurun yaprakları kullanılmamalıdır. Bunun yerine ıhlamurun sadece çiçekleri kullanılmalıdır. Bir tutam ıhlamur çiçeğinin üzerine kaynar su ekleyerek yaklaşık 10 dakika boyunca demliyoruz.

Daha sonra demlenen ıhlamur bebeğin içebileceği ılık bir hal aldıktan sonra en fazla üç çay kaşığı verilmek şartıyla bebeğe verilmelidir.

Ihlamurun sakinleştirici etkisi vardır. Bebeğe verilen ıhlamur çayı huysuzlandığı zamanlarda rahatlamasını ve sakin bir uyku uyumasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ıhlamur soğuk algınlığına da iyi geldiği için emziren annelerin de ıhlamuru tüketmeleri bebekleri ve kendi sağlıkları açısından da oldukça önemlidir. Ihlamur altı aydan küçük bebeklerde günde en fazla üç kez üç çay kaşığı verilmelidir. Altı aydan büyük bebeklerde ise ufak bir çay bardağı ıhlamur verilmesi zararlı olmamaktadır. 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın