Bebeklerin daha sağlıklı ve mutlu olabilmeleri adına doğum şeklinin de oldukça önemi vardır. Özellikle normal doğum olarak doğan bebeklerin ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirdikleri gözlenmiştir. Normal yollardan doğum yapan anneler çocuklarını büyütürken hiç zorlanmayacaklardır. Bu doğum şekliyle doğan çocuklar hastalıklara karşı daha duyarlı olmakta ve iç organlarının sağlığı daha iyi olmaktadır. 

Anneyle bebeğin ilk tanışması olan doğumdan sonra bebeğini kucağına alan anne sevgisini ve şefkatini bu şekilde bebeğine katarmaktadır. Anneyle bebeğin bağını güçlendiren bu buluşma anı sayesinde bebekler ailelerine daha düşkün ve mutlu bir yaşam sürmektedirler.Anne bebeğini ne kadar kucaklarsa ne kadar sevgi gösterirse bebek de o kadar bu güzel duygularla dolarak ileriki yaşamında daha güçlü bir insan haline dönüşüyor.

Bebeklerin göbek bakımını da aksatmamaları gereken anneler özellikle bu bölgede biriken kirlerin ileride hastalıklara sebep olacağını bilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden bebeklerin göbek deliğini hafif ılıtılmış ıslak ve pamuklu bir bez ile temizlemeleri bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.