Basit Mindfulness Uygulamaları ile Kaygılarınızdan Kurtulun

Mindfulness temelde günlük hayata ve aceleyle geçiştirdiğimiz küçük şeylere odaklanmak ile ilgilidir. Bedene geri dönerek zihnin sesini biraz kısmakla alakalıdır. Devamlı endişe içinde olmak insanın zihnini yorar. Ama bunlardan Mindfulness yöntemi ile kurtulabilirsiniz. İşte detaylar...

Basit Mindfulness Uygulamaları ile Kaygılarınızdan Kurtulun

Basit Mindfulness Uygulamaları ile Kaygılarınızdan Kurtulun

Kaygı, insanın zihnini yoruyor, bu yüzden beden sağlığını da ciddi şekilde etkiliyor. Fakat kaygı yüzünden kaygılanmaya başlamadan önce, basit 'mindfulness' teknikleri ile kaygı ve stres seviyenizi azaltabileceğinizi bilin.

ENDİŞELERİNİZ YOK EDİN

Bu uygulamayı yapmak için tonlarca para harcamanıza ya da bedeninizi güç pozisyonlara sokmaya çalışmanıza gerek yok. Mindfulness uygulaması için gereken tüm araçlara aslında sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken bazı yöntemler var.

Niyetinizi Belirleyin

İster sabah rutininiz dahilinde ister önemli aktivitelerden önce; niyet belirlemek, odaklanmanıza ve bir şeyi neden yaptığınızı hatırlamanıza yardımcı olur. Eğer bir şey sizin için kaygı sebebiyse bunu bir niyet olarak algılayın. Örneğin, spor salonuna gitmeden önce bedeninizle ilgilenmek ya da yemek yemeden önce bedeninize hassasiyetle yaklaşmak gibi niyetler belirleyebilirsiniz.

Rehber ile Meditasyon ya da Mindfulness Pratikleri Yapın

Meditasyon için ihtiyacınız olan tek şey, nefes alan bir bedendir. Bedeninizi alın, bir yere oturun. 3 dakika ile başlayın. 3 dakika sessizce oturup aklınızdan geçenleri anımsayın. Eğer dilerseniz bir telefon uygulamasından da yardım alabilirsiniz. Sayısız, bedava ve online meditasyon rehberi bulunmaktadır. Bunlar başlangıç için oldukça etkili olacaktır.

Bir Şeyler Karalayın ya da Boyama Yapın

Birkaç dakikanızı çizim yapmaya ayırın. Yaratıcılığınızın harekete geçtiğini ve zihninizin rahatladığını hissedeceksiniz. Çizim yapmak gözünüzü korkutuyorsa, yetişkinler için birçok boyama kitabı mevcuttur. Boş bir sayfa ile karşı karşıya kalmadan bir şeyleri tamamlamanın zevkine varabilirsiniz.

Yürüyüşe Çıkın

Açık havada olmak, kaygının en etkili tedavilerinden. Duyduğunuz seslere, cildinize değen rüzgâra ve burnunuza gelen kokulara odaklanarak yürüyüş yapın. Telefonunuz cebinizde kalsın, algılarınıza ve çevrenize odaklanarak anın içerisinde kalabilmek için elinizden geleni yapın.

İnsanlara Mutluluk Dileyin

Gün içerisinde rastgele birine mutluluk dileyin. Bu yöntem, tamamen kafanızın içinde gerçekleşecek. Karşınızdakine bir şey söylemenize gerek yok; yalnızca pozitif enerji yayın. Hareket halindeyken, ofiste, spor salonunda ya da sıra beklerken bunu deneyin. Hatta kendinizi birine sinirlenirken bulduğunuzda, durmaya çalışın ve öfke hissetmek yerine mutluluk dileyin.

Yukarı Bakın

Önünüzdeki ekrandan yukarı değil, yıldızlara bakın. Çöpü çıkarırken ya da geç saatte eve gelirken duraklayın ve birkaç derin nefes alırken yıldızlara bakın. Bırakın evren, hayatın sizin kaygılarınızdan daha büyük olduğunu hatırlatsın size.

Kendinize Bir Çay Demleyin

Bir fincan çay, dünyadaki birçok kültürde ciddi şekilde değer gören bir gelenektir. Harekete geçin ve her bir adıma odaklanarak yaşayın. Yaprakları çıkardığınızda nasıl kokuyorlar? Çayı ilk eklediğinizde su nasıl görünüyor? Fincandan yükselen buharı izleyin ve elinizdeki fincanın sıcaklığını hissedin. Çayı sevmiyor musunuz? O halde kendiniz için zengin ve aromatik bir kahve hazırlayın.

Bir Seferde Bir Detaya Odaklanın

Yapılacaklar listeniz de bir tür mindfulness formuna dönüşebilir. Kronometreyi beş dakikaya ayarlayın ve yapılacak bir şeye tüm dikkatinizi verin. Telefonu kontrol etmek yok, bildirimlere bakmak yok, internette gezinmek yok. Aynı anda birkaç işi yapmak kesinlikle yok. Zaman bitene dek söz konusu işin ilgi odağı olmasına izin verin.

Günlük Ev İşlerini Zihinsel Molalara Dönüştürün

Yapılacak işleri ya da dağınıklığı saplantı haline getirmek yerine, anın içerisinde rahatlamaya çalışmalısınız. Bulaşıkları yıkarken dans edin ya da duşu temizlerken karoların arasından akan sabunlara odaklanın. Mikrodalganın durmasını beklerken beş kez yavaş nefes alın. Çamaşırları katlarken hayaller kurun.

Günlük Tutun

Günlük tutmanın doğru ya da yanlış bir yöntemi bulunmaz. Bir kâğıt parçasına düşüncelerinizi karalayabilir ya da bir dolma kalem ve kağıtla zihninizi rahatlatabilirsiniz. Bir şükran günlüğü tutmaya başlayın veya gün içerisinde başınıza gelen üç güzel şeyi yazıya dökme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Tüm Sosyal Medya Hesaplarınızdan Çıkış Yapın

Sosyal medyanın yararlı kullanım alanları olsa da kaygı düzeyine katkıda bulunduğu ve yaratıcılığı engellediği de bir gerçektir. Sosyal medya hesaplarınızı düşünmeden ne kadar sıklıkla kontrol ettiğinizi duysanız hayret edersiniz. Bu yüzden hesaplarınızdan çıkış yapın. Tekrar şifre girme zorunluluğu, yavaşlamanıza ya da tamamen bırakmanıza neden olacaktır.

Rahat Edin

Her anın aktif bir şekilde farkında olmaya çalışmak, kaygıya ve strese katkıda bulunur. Ne zaman rahatlamaya ihtiyacınız olduğunu bilin ve bırakın zihniniz istediği yere gitsin. Farkındalık uygulamalarında televizyon izlemenin de hiçbir şey yapmamanın da yeri bulunmaktadır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR