Kadınların ev işleriyle uğraşması elleri çok sık su ve deterjanla temas etmeye zorlar, bu duurm ellerinizin daha fazla kimyasal maddeye maruz kalmasına ve derinizin tahriş olmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bu ellerinize uyguladığınız nemlendirici kremlerin de oldukça etkili olmasını sağlamak ve olabildiğince elleri nemli tutabilmek oldukça önemlidir.

BAKIMLI ELLERE SAHİP OLABİLMEK İÇİN BİTKİSEL YÖNTEMLER

MASAJ KÜRÜ TARİFİ

25 gr. vazelin,

25 ml. hintyağı,

10 damla acıbadem yağı,

25 ml. avokado yağı

50 ml. jojoba yağı

Tüm bu malzemeleri benmari usulü eritip karıştırın ve bir krem kabına aktarın. İki günde bir, temiz tırnaklara bu karışım ile masaj yapın. Tırnaklarınız beslenecek ve daha beyaz görünecektir.

EL MASAJI

Bir elinizin baş ve işaret parmaklarını aralayın. Ardından diğer elinizin işaret parmağıyla el ayasından eklem bölgesine kadar dairesel hareketlerle masaj yapın. İşlemi diğer parmak aralarına da uygulayın.

PARMAKLARINIZI HİSSEDİN

Parmaklarınızı kullanırken ve onlara bakım yaparken masaj hareketlerinden faydalabilirsiniz. Özellikle dairesel hareketlerle uygulayabileceğiniz masaj yönteleriyle derinizin daha da esnek hale geleceğine şahit olacaksınız.

AVUÇ İÇLERİNİZE MASAJ YAPIN

Ritmik bir şekilde el ayalarına yapılan masajın avu içlerini, daha da yumuşak hale getirdiği gözlemlenmiştir. Özelliikle yumuşatma özelliği bulunan bitkisel yağların deriyle temas etmesi oldukça faydalı olacaktır.

ESNEME HAREKETLERİNE BAŞVURUN

Her parmağınızı mümkün olduğunca esnetin. El ayalannızı ters çevirin, parmaklarınızı birbirine geçirin. Ardından el ayalarınızı hafifçe yukarıya doğru gerin. Ellerinizi gevşek bıraktıktan sonra hareketi iki kez tekrar edin.

BAKIM ÖNERİLERİ

Sık sık nemlendirici kremler kullanmayı ihmal etmeyin. 

Uzun süre banyoda kalmak cildi kurutur, banyoda geçirdiğiniz süreyi kısaltın.

Ellerinizin ılık suyla ve kurutucu etkisi bulunmayan sabunlarla yıkanması gerekir.

Manikür yaparken tırnak diplerindeki etleri kesmemeye özen gösterin. 

Sürekli ojeyle dolaştığınızda tırnaklarınızın sararmasına sebep olur.

Tırnaklarınızı yarım limon ile ovuşturarak bakım uygulayabilirsiniz.