Babalar Günü'nün Anlamı Nedir? Babalar Günü Dünyada Ne Anlama Gelir?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü Hangi tarihlerde kutlanır? Babalar Günü nasıl ortaya çıkmıştır? Babalar Günü'nün dünyadaki anlamı nedir?

Babalar Günü'nün Anlamı Nedir? Babalar Günü Dünyada Ne Anlama Gelir?

Babalar günü olarak kutlanan haziran ayının üçüncü haftası bu yıl 16 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

TÜM DÜNYADAKİ ANLAMI NEDİR?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olmasını istemiş. Annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüten babası için onun doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Fakat hazırlıkları o tarihe yetişemeyince kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe kadar ertelenmiş.

RESMİ OLARAK İLAN EDİLMİŞTİR   

Bu nedenle Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk defa 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

 

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri