Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein içer. Peki, emziren anneler için ayva tüketimi etkili mi? Bebeklerde gaz yapar mı, Ayva süt yapar mı? İşte merak edilenler haberimizde...

AYVA GAZ YAPAR MI?

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Işın Sayın, anne sütünü artırmak için gece yatmadan, çiğ rendelenmiş ayvanın üzerine toz tarçın ve ceviz ekleyip kaşıkla yemeyi tavsiye ediyor. Beslenme uzmanının emziren annelere diğer tavsiyesi ise şöyledir: Ayvanın çekirdeklerini çıkarıp üzerine biraz limon damlası ve toz tarçın serpip pişirme kağıdı üstüne koyup fırına verin. Sıcak yahut soğuk olarak içine ceviz katıp yiyebilirsiniz.

Yüksek Lifli Nişastalar: Gaz yapan yiyecekler arasında bulunan diğer gıdalar gibi, yüksek besin değerleri olmasına rağmen bazı nişastalar da gaz problemini artırabilir. Yüksek oranda lif ve şeker içeren patates, mısır ve tam tahıllı ekmekler gaza neden olabilir. Patatesin neden olduğu gazı, kabuklarını soyduktan sonra haşlayarak biraz azaltabilirsiniz. Pirinç ve buğday kepeği gaz yapmayan nişastalar arasındadır.

AYVA SÜT YAPAR MI?

Emziren anneler ayva yemeyi ihmal etmesin. Ayva bebeği güzelleştirir, sütü artırır. Emen bebek için ayva yemek, ayva hoşafı ve ayva kompostosu içmek tavsiye edilen besin kaynakları arasındadır. İçeriğindeki mineraller ve vitaminler hem bebeği güzelleştirir hem de bağışıklık sistemini güçlendirip hasta olmasını engeller. İlk 6 aylık bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne ne yerse bebeğe sütü aracılığı ile gönderir.

AYVA KOMPOSTOSU GAZ YAPAR MI?

Yemek yerken, özellikle karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken, dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutulması ile sindirilmemiş yemekler midede şişkinlik ve gaz yapar.

AYVA BEBEĞE GAZ YAPAR MI?

Meyvelerden elma, armut, ayva bebeklerimize az suyla ya da buharda haşlayarak yedirebileceklerimizden. Haşlandıklarında sindirimleri kolaylaşıyor ve bebeklerin sindirmesi kolaylaşıyor.

Anne sütünün az gelmesi kadınlar arasında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlarda gazı kaçırılmış maden sularının bol miktada içilmesi anne sütünü arttırır. Anne bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve , çimlenmiş buğday,  tahin helvası, tahin-pekmez, havuç, yerelması, yemelidir. Anason, kimyon, rezeyan, fesleğen, şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır.

 Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın