Ayakkabı ve Terlik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Coronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de gündemine oturdu. İnternette yer alan bilgi kirliliği ise, insanların kafasının karışmasına neden oluyor.

Ayakkabı ve Terlik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı ve Terlik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu dönemde herkes kişisel ve evde kullandığı eşyaların hijyenine daha bir dikkat eder oldu. Prof. Dr. Birol Baytan ayakkabı ve terlik temizliğinin bu süreçteki önemine değindi. Peki ev terliklerinin temizliği ile ilgili neler yapabiliriz?

Dışarıda kullandığımız ayakkabı ve terliklerle eve girmemek bu dönemde son derece önemli. Evde kullandığımız terlikleri 90 derecede yıkamak, sık sık temizlemek alabileceğimiz önlemlerden.

BU DÖNEMDE AYAKKABI VE TERLİK TEMİZLİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Covid 19 yeni bir virüs yaklaşık 4 aydır tanıdığımız bir virüs. Araştırmalarda saatlerce hatta günlerce cansız yüzeylerde kalabileceği gösterilmiş ise de hastalık oluşturma potansiyelinin cansız yüzeylerde 12 saatten uzun olmadığına dair bilgiler var. Ayakkabılar ile eve girmemek, evde kullandığımız terlikleri dezenfekte etmek, bu kısım önemli çünkü birçok insan terlik konusunda dikkat etmiyor ve virüsleri eve taşıyabiliyor.

CORONAVİRÜS HANGİ MADDELERDE DAHA UZUN SÜRE VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR?

Metal yüzeylerde uzun kaldığı bildiriliyor ancak virüsün hastalık yapıcı etkisi de kalıyor mu bu tam bilinmiyor. Bu yüzden tedbirli olup kirli olduğunu düşündüğümüz yüzeyleri dezenfektanlarla veya 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlemek etkili olabilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR