Vücudumuzun ve ayağımızın anatomisini iyi tanımak ve bunlara uygun kıyafet seçiminde bulunabilmek sağlığımız için oldukça büyük önem taşımaktadır. Kış mevsiminde biraz daha dar ve kalın ayakkabı tercihlerinde bulunuyoruz bu durum ayaklarımızın hava almayarak kemik yapımızın bozulmasına sebebiyet veriyor.

Özellikle bayanlar için yüksek topuklu ayakkabılar gündeme geliyor, tabii bunlara vücudun biraz alışması gerekiyor. Mevsim sonlarında ki ayakkabı değişikliklerine bağlı olarak belli periyotlardan sonra ayak burkulması gibi ayakkabının ayağa vurması gibi parmak uçlarında ağrı, şişlik gibi durumları görülebiliyor ve bu durum ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle baş ağrısı ve bel ağrısı olarak karşımıza çıkan semptomlarda bu durumun farklı rahatsızlıklara sebep olduğunun kanıtı.

Vücudumuza anatomimize uygun ayakkabı seçmemiz gerekiyor. Ayaklar arasında numara farklılıkları da olabiliyor bir ayak uzun diğeri geniş veya biraz daha dar olabiliyor. Bu noktada numara seçerken geniş ayağa göre numara seçmemiz gerekiyor

Uzun süre topuklu ayakkabı kullanmaya bağlı olarak parmaklarda ağrı, tendomlarda ağrı diz ağrıları kalça ağrıları boyun ve bel ağrıları da dahil olmak üzere pek çok ağrıyı beraberinde getiriyor.