Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçimi deyip geçmemek gerekir. Ayak sağlığını büyük ölçüde etkiler. Peki, ayakkabı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayyakabı yanlış seçilirse koku, ağrı hatta ayak şekil bozukluğuna sebep olabilir. Mükemmel bir ayakkabı seçimi için bunlara dikkat etmelisiniz.

AYAKKABI EN İYİ ŞEKİLDE NASIL SEÇİLİR?

Ayakkabının parmak bölümünü ve topuğunun biçimini koruduğundan emin olun. Onları sıkıp bıraktığınızda, kalıcı bozulmalar olmamalıdır. Topuk sert olmalıdır, yumuşak bir topuk hemen sarkabilir, bu da yürürken size oldukça fazla rahatsızlık hissettirir.
Ayağınızın ebatına göre yeni ayakkabılarınızın numarasını tercih etmelisiniz. İster inanın ister inanmayın, birçok kişinin bir ayağı ötekinden biraz daha büyüktür. Bu sebeple, farklı numaralarda birkaç çift üstünde deneme yapın ve her iki ayağınızın da rahat olduğunuzda emin olun. Üstelik, taban esnekliğine özen göstermelisiniz. Bir elinize bir ayakkabı alın ve ötekiyle parmak kısmını kıvırmayı deneyin. Yeterince esnek olmayan bir taban, ayak eklemlerinin olağan biçimde hareket etmesini engeller. Bu yürüyüş rahatsızıklarına, ani yorgunluğa ve bedenin enerji tüketiminin arttırmasına sebep olabilir.

Ayağınıza tam olmayan bir ayakkabıyı yalnızca oldukça beğendiniz diye kesinlikle almayın. Bu, kan dolaşımı ve kas işlevleri ilgili problemlere sebep olabilir. Üstelik, bu gibi ayakkabılar ani bir biçimde izlenimlerini kaybederler.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri