Ayak Mantarına Doğal Çözümler

Nemli ve sıcak yerlerde hızla üreyen ayak mantarı, bu hastalığa sahip başka kişilerin eşyalarını kullanınca da bulaşır.

Ayak Mantarına Doğal Çözümler

Ayak Mantarına Doğal Çözümler

Terlik, çorap, ayakkabı, havlu ve banyo zemini ayak mantarının hızla bulaşıcı olduğu yerlerdir. Ayak mantarı kaşıntı, pişik, kötü koku, kanlı yara ve iltihaplanma olarak görülebilir.

AYAK MANTARININ ETKİLERİ NELERDİR?

Ayakta deri döküntüsüne neden olur

Ayak kokusu yapar

Karşı konulamaz kaşınmalar ile deride tahrişe neden olur

Koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülür.

AYAK MANTARININ NEDENLERİ NEDİR?

Ayağınızın çok terlemesi

Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymek

Islak zemine ayak basmak

Halka açık spor merkezlerini kullanmak

Kalabalık havuz kullanımı

Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak

Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

AYAKTA MANTARINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILIR?

Ayaklarınızı her gün yıkayın

Çoraplarınızı her gün değiştirin

Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin

Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın

Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi kişisel eşya kullanmayın

Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle iyice kurutun

Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin

Kendinize ait pedikür seti kullanın

AYAK MANTARINA EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi asidik içeriği bakterileri öldürür. Bir kabın içerisine biraz su ve 1 fincan elma sirkesi ekleyip karıştırın ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir süre bekletin.

Ayrıca elma sirkesini bir pamuğa döküp mantarlı bölgeye direk uygulayabilirsiniz. 1 saat kadar bekletip normal su ile durulayın.

PİRİNÇ UNU VE ELMA SİRKESİ

Ayak mantarına ne iyi gelir Ayakta olan mantar nasıl geçer İşte doğal çözüm önerileri

Pirinç unu anti fungal özelliklere sahip olduğu için ayak mantarı tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Biraz pirinç unu ile elma sirkesi hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın daha sonra tırnaklara uygulayın ve bir süre beklettikten sonra durulayın. 2 hafta boyunca düzenli uygulayın.

KARBONAT

Ayak mantarı için etkili özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak yapmalısınız.

KEKİK YAĞI VE ZEYTİNYAĞI

Ağrı giderici, anti bakteriyel, anti viral, antiseptik, anti fungal ve anti paraziter özelliklere sahip olan kekik yağını ayak mantarı tedavisinde uygulayabilirsiniz.

Birkaç damla kekik yağı ile biraz zeytinyağı karıştırın. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve 1 saat bekletildikten sonra alan su ile durulayın.

AĞIZ GARGARASI VE BEYAZ SİRKE

Ağız gargarası anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Beyaz sirke ve ağız gargarasını karıştırın elde edilen karışımı pamuk yardımıyla parmaklarınıza uygulayın yarım saat kadar bekletip ılık suyla durulayın. Etkili bir sonuç almak için haftada 2 kez yapabilirsiniz.

SARIMSAK VE ZEYTİNYAĞI

Ayak mantarına ne iyi gelir Ayakta olan mantar nasıl geçer İşte doğal çözüm önerileri

Sarımsak antibiyotik özelliğinin yanı sıra anti bakteriyel özellikte içerir. Zeytinyağı içerisinde doğranmış sarımsak ekleyip kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve soğuması bekleyin. Soğuyan yağı pamuk yardımıyla mantarlı alana uygulayın bir süre sonra durulayın. Her gün düzenli olarak yapın.

LİMON VE ZEYTİNYAĞI

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için farklı bir çözüm yoludur. Eşit miktarda limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

LAVANTA YAĞI VE ÇAY AĞACI YAĞI

Antiseptik özellikler içeren lavanta yağı mantar tedavisinde kullanılabilir, mantarın yayılmasını engeller ve etkilerini azaltır.

5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın yaklaşık 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Günde 3 kez yapabilirsiniz.

PORTAKAL YAĞI VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Hassas cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kez uygulayın ve ılık su ile durulayın.

BEYAZ SİRKE, ÇAY AĞACI YAĞI VE VİCKS

Sabah ve akşam olmak üzere her gün beyaz sirke ve çay ağacı yağı karışımını mantarlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak uygulama yapmadan hemen önce buhar uygulaması yapmak daha etkili sonuç verecektir. Bir tencerede su kaynatın ve suyu bir kaba boşaltıp içerisine vicks ekleyin, suyun buharını ayaklara temas ettirin.

TUZ VE BEYAZ SİRKE

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların iyileşme sürecini hızlandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 kez yapabilirsiniz.

E VİTAMİNİ YAĞI

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini hızlandırdığı için mantar tedavisi için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın ve biraz beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR